Prezident Si Ťin-pching. FOTO - Haló noviny

70 let Čínské lidové republiky

Čína uspořádala při příležitosti 70. výročí svého vzniku vojenskou přehlídku, průvod alegorických vozů, defilé zlatých čínských olympioniků, ohňostroj a další slavnostní akce.

Prezident Si Ťin-pching ve slavnostním projevu prohlásil, že nic nemůže ohrozit postavení Číny ve světě a pokrok čínského lidu. Už v pondělí se poklonil památce zakladatele ČLR Mao Ce-tunga.

Čínská armáda v Pekingu předvedla své nejmodernější technologie. Ukázala mj. mezikontinentální balistickou střelu Tung-feng 41 (Dong Feng 41, Východní vítr 41), která je údajně schopna nést až deset jaderných hlavic a která by dokázala zasáhnout kterýkoli cíl v USA. Na přehlídce se objevilo hned 16 zmodernizovaných odpalovacích zařízení se střelami Tung-feng 41, napsala agentura AP. Před zraky čínských politiků shromážděných na tribuně na náměstí Tchien-an-men také prošlo 15 000 vojáků a defilé přihlížely minimálně desetitisíce diváků s čínskými vlajkami.

Ze stejného místa

Prezident Si, který je vedle Maa považován za nejvýznamnějšího státníka historie ČLR, vojenskou přehlídku sledoval z jižní části náměstí, tedy ze stejného místa, odkud Mao 1. října 1949 vyhlásil založení Čínské lidové republiky. Nynější nejvyšší čínský představitel podle americké televize CNBC zdůraznil, že Čína bude usilovat o mírový rozvoj.

Mezi představenou vojenskou technikou nicméně vzbudil velkou pozornost i tzv. hypersonický kluzák Tung-feng 17. Ten je údajně schopen dosáhnout rychlosti Mach 5 až Mach 10 (6173 až 12 360 km/h.) a lze ho jen stěží zachytit radary používanými pro lokalizaci běžných balistických střel či zasáhnout systémy protiraketové obrany. Kluzák může být opatřen konvenčními i jadernými hlavicemi.

Zahraniční média si všimla také například nového bezpilotního letounu Li-ťien (Ostrý meč) s technologií stealth, díky které jsou takové stroje obtížně zjistitelné radarem. Dron, který tvarem připomíná netopýra, může být využit ke špionážním účelům nebo k překvapivým útokům na dobře bráněné cíle. Podle čínských státních médií 40 % zbraní předvedených na přehlídce bylo na veřejnosti k vidění poprvé. Jednou z nich byla i mohutná dálkově řízená ponorka, napsal zpravodajský server BBC News.

Alegorické vozy znázorňovaly například technologický pokrok Číny nebo »demokracii a vládu práva«. Na dalším z vozů byl obří portrét prezidenta Si.

Mauzoleum

Poklona Maovi v jeho mauzoleu v takové míře překvapila. Dosud to bylo poměrně neobvyklé, uvedly podle ČTK agentury AFP a AP.

Mao Ce-tung. FOTO - wikipedia commons

Mao Ce-tung stál v čele revoluce, která vedla ke vzniku ČLR v roce 1949. Od té doby až do své smrti v roce 1976 nejlidnatější zemi světa vládl. Jeho stoupenci mu přičítají zásluhy na vytvoření silné, sjednocené Číny, odpůrci naopak tvrdí, že prý v důsledku jeho represí a politických a hospodářských chyb údajně zahynuly desítky milionů lidí.

Čínská komunistická strana již dříve přiznala, že Mao udělal za své vlády »jisté chyby«. Portréty zakladatele moderní Číny ale dodnes zdobí čínské bankovky a jeho balzamované tělo přitahuje v pekingském mauzoleu zástupy návštěvníků.

Oslavy vyzdvihly přerod Číny z chudé země zničené japonskou invazí za 2. světové války v druhou největší světovou ekonomiku a globální velmoc.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 11 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.