Změní Kurz kurz?

Demisi po nedělních parlamentních volbách podle očekávání podala rakouská úřednická vláda Brigitte Bierleinové. Prezident Alexander Van der Bellen pak stejný tým pověřil, aby zemi vedl až do vytvoření nového kabinetu, který už bude sestaven na základě koaličního vyjednávání.

Sebastian Kurz. FOTO - Haló noviny

Předčasné parlamentní volby v Rakousku vyhrála v neděli Rakouská lidová strana (ÖVP) Sebastiana Kurze, který byl premiérem do května. Pád jeho vlády tehdy způsobila korupční aféra koaličního partnera Svobodné strany Rakouska (FPÖ), jejíž předseda Heinz-Christian Strache kvůli ní v květnu rezignoval na vedení strany. Strache oznámil, že končí své členství ve straně i kariéru v politice. V nedělních volbách krajně pravicoví Svobodní totiž výrazně propadli.

Dnes by měl prezident Van der Bellen zahájit sérii povolebních schůzek se šéfy parlamentních stran. První se s ním má podle agentury APA sejít Kurz, jehož prezident už slíbil pověřit sestavením nové vlády. K ní bude ale 33letý politik-»zázračné dítě« potřebovat koaličního partnera. Spekuluje se o Zelených, kteří využili současného proklimatického boomu, ale právě proto dali najevo, že o vládním angažmá se budou bavit jen tehdy, změní-li výrazně Kurz kurz své populistické a protimigrační ÖVP.

Pověření sestavit vládu by měl dostat Kurz podle ČTK poté, až budou ve zítra sečteny jako poslední i hlasy, které voliči odevzdali mimo své trvalé bydliště. Pak nastanou dlouhá vyjednávání.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.