Ilustrační FOTO - Pixabay

Dva roky od referenda o samostatnosti Katalánska

Tisíce stoupenců samostatnosti Katalánska se v úterý sešly v Barceloně na manifestaci u příležitosti druhého výročí referenda o nezávislosti tohoto autonomního regionu na severovýchodě Španělska. Podobné demonstrace se konaly i v dalších katalánských městech.

Pozdě večer ještě vyšel pochod k branám vězení v Lledoners, kde je ve vazbě několik členů bývalé katalánské vlády obžalovaných ze vzpoury právě za uspořádání referenda. Soud má rozhodnout do dvou týdnů a separatisté pro případ odsuzujícího verdiktu vyzývají k občanské neposlušnosti. »Odsouzení politických a společenských představitelů země (Katalánska) by znamenalo největší útok na naše základní práva,« prohlásil podle bývalý poslanec radikální separatistické strany CUP David Fernández. »Vyzýváme všechny občany, aby reagovali nenásilným bojem a pokojnou občanskou neposlušností,« dodal, aniž upřesnil, jaké konkrétní akce se plánují. V katalánské metropoli Barceloně se podle organizátorů demonstrace na protestní akci během úterního odpoledne postupně sešlo na 50 000 lidí, napsal na webu list El País. Pochod začal na Katalánském náměstí a pokojně prošel městem. Zástup se cestou zastavil mj. u několika škol, kde byla před dvěma lety hlasovací střediska, v nichž španělská policie neurvale zasahovala s cílem referendum překazit.

Velká protestní akce se konala i ve městě Girona. Začala už časně ráno před kasárnami španělské policie, na něž kolem 300 radikálních separatistů házelo vajíčka a petardy. Odpoledne se pak podle údajů policie na náměstí 1. října shromáždilo kolem 13 000 lidí. Katalánská policie se na demonstrace pořádané v souvislosti s očekávaným rozsudkem nad bývalým katalánským vedením připravovala několik týdnů. V Barceloně byly nachystány k případnému zákroku početné policejní oddíly, a to zejména na nádražích a na hlavních komunikacích.

Kvůli sporům s katalánskou vládou ohledně připravovaných opatření rezignoval šéf místní policie Andreu Joan Martínez; výměna vedení byla oznámena v pondělí. Podle deníku La Vanguardia se místní vládě nelíbilo, že policisté jsou připraveni použít v případě nepokojů slzný plyn. Výročí referenda, které podle tvrzení Madridu nebylo v souladu se španělskou ústavou a jemuž se před dvěma lety tehdejší kabinet snažil zabránit varováním, verdikty soudů i policejními zákroky, si před polednem připomněla i nová katalánská vláda.

Kvůli chystanému rozsudku nad katalánskými politiky, jimž hrozí vysoké tresty vězení (jednomu z nich až 25 let), vyhlásila část katalánských odborů na 11. října v regionu generální stávku.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.