Ilustrační FOTO - Pixabay

Protest odborů

Atény i některá další řecká města postihla stávka, která se dotkla zejména veřejné dopravy. V plném provozu nebyly ani banky. V Aténách či Soluni proběhly demonstrace, informoval deník Kathimerini. Odborové svazy protestují proti návrhům zákonů, jimž se chystá nová konzervativní vláda uvolnit pravidla na trhu práce. Odboráři jsou přesvědčeni, že nová legislativa nepomůže snížit nezaměstnanost a omezí pravomoci odborů.

V Aténách nejezdilo metro, po část dne byl přerušen i provoz autobusů a tramvají. Stávka se dotkla i příměstských vlaků kolem Atén i dalších železničních spojů v zemi. Zastaven byl provoz trajektů osobní dopravy do přístavů v okolí Atén. V některých přístavech, např. v Pireu, protestovali i zaměstnanci v terminálech nákladní dopravy. Ke stávce se připojili také někteří novináři. Část řeckých odborů protestuje proti nové legislativě, kterou navrhuje vláda Kyriakose Mitsotakise a která má změnit například pravidla pro vyhlašování stávek, má umožnit změny při uzavírání kolektivních smluv či vytvořit registr odborů.

Odbory se obávají, že novinky, o nichž by měl parlament hlasovat už tento měsíc, odbory oslabí. Rovněž se domnívají, že nová opatření nepomohou snížit nezaměstnanost, která je nyní v Řecku nejvyšší ze zemí eurozóny a činí asi 17 %. Proti návrhu je i největší řecký odborový svaz Všeobecná konfederace řeckých zaměstnanců (GSEE), který reprezentuje asi 2,5 milionu pracovníků.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.