Ilustrační FOTO - Pixabay

K loňskému hospodaření státu nezazněla mocná kritika

Sněmovna by měla vzít na vědomí loňské hospodaření státu. Doporučil jí to její rozpočtový výbor. Erár vykázal přebytek 2,9 miliardy korun, zatímco schválený rozpočet předpokládal schodek 50 miliard. Pro letošek vláda schválila deficit 40 miliard, stejný navrhuje i na příští rok.

Příjmy eráru loni vzrostly meziročně o 130 miliard na 1404 mld. Kč. Výdaje se zvýšily o 121 miliard na 1401 mld. Kč. Na daních vybral stát 1,042 bilionu korun. Výběr meziročně stoupl o víc než 62 miliard. Ve státní kase z toho skončilo 727 miliard, 295 miliard připadlo podle rozpočtového určení daní krajům a obcím. Téměř 20 miliard dostal Státní fond dopravní infrastruktury. Ve výdajích směřovalo 557 miliard na sociální dávky, meziročně o 27 mld. Kč víc. Jen starobní důchody si vyžádaly 361 miliard, platy zaměstnanců státu eráru spolkly 187 mld. Kč.

K závěrečnému účtu se ze zákona vyjádřil i NKÚ. Varoval, že rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven hůř než před deseti lety. Mírné ekonomické ochlazení může u takto nastavených rozpočtů způsobit vysoké schodky. Příčinou jsou stále se zvyšující povinné a obdobné výdaje i vliv silné závislosti na plnění daňových příjmů, které reagují citlivě na případné zpomalení ekonomického růstu. Ministerstvo financí to však odmítlo. Podle něj má ČR jedny z nejzdravějších veřejných financí v Evropě a stav státního rozpočtu je lepší než před krizí 2008. Dostatečnou rezervu pro běžné cyklické výkyvy ekonomiky zajišťuje podle MF dodržování střednědobého rozpočtového cíle, kterým je strukturální deficit, tj. saldo bez vlivu hospodářského cyklu a jednorázových opatření.

»Hodnocení rozpočtové filozofie vlády se liší politickými pohledy. Stanovisko NKÚ určité přístupy zahrnuje. Zejména je to otázka příjmové politiky, kdy úřad upozornil, že přímé daně jsou velmi citlivé na ekonomický vývoj a tudíž s jeho zhoršením propadají příjmy. Posilování nepřímých daní je politicky citlivá věc. Levice je spíš pro dlouhodobé stabilní nastavení tak, aby více platili bohatí, což je v podstatě daňová progrese, tj. přímé daně. Ale dlouhodobě stabilní s tím, že je nebudeme měnit jen kvůli zhoršení ekonomického vývoje,« zdůraznil stínový ministr financí KSČM, člen výboru Jiří Dolejš.

Neútočme už dopředu na mandatorní výdaje

Opozice kritizovala, že kabinet plánoval schodek 50 miliard, skutečnost je tři miliardy plus. Dolejš upozornil, že to souvisí s konzervativními odhady, s nečekaným vývojem ekonomiky i příjmů. V minulosti se podle Dolejše málo investovalo, peníze zůstávaly na investičních účtech, což pro rok 2018 neplatí, výrazněji se už dovybíraly evropské peníze. Tím je deficit menší. V příštím období se však tento efekt již nemusí projevit.

K hospodaření státu řekla své i Národní rozpočtová rada s tím, že ČR ve všech parametrech splňuje zákon o rozpočtové odpovědnosti. »Akceptovala nastavenou rozpočtovou politiku s tím, že zůstávají neřešené dlouhodobé problémy strukturálního charakteru, zejména financování zdravotnictví a penzijního systému. A že bychom neměli a priori útočit na mandatorní výdaje, spíš na dlouhodobě racionální rozpočtovou politiku,« dodal Dolejš.

Dolejš tvrdí, že současná rozpočtová politika vlády je velmi pragmatická a pokud jde o nějakou strategickou či koncepční věc, představy o rozpočtové politice pravice a levice jsou zcela odlišné, proto se řada věcí nedostala do programového prohlášení vlády nebo do tolerančního patentu KSČM a ANO. Ve stávajícím politickém půdorysu na těch věcech není dohoda možná.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.