Gott státní pohřeb mít nebude

Poslední rozloučení s Karlem Gottem nebude mít nakonec podobu státního pohřbu, jen podobu pohřbu se státními poctami. Nejslavnější český zpěvák populární hudby v úterý před půlnocí podlehl akutní leukémii, bylo mu 80 let.

Vláda ve středu rozhodla, že se ČR rozloučí s Gottem státním pohřbem, na den pohřbu připadne i státní smutek. Premiér Andrej Babiš upřesnil, že spíš než o klasický státní pohřeb půjde o pohřeb se státními poctami, který má jiné formální náležitosti.

Bývalý ředitel hradního odboru protokolu Jindřich Forejt řekl, že státní pohřeb zahrnuje několik ceremoniálních aktů, jako je smuteční zasedání Parlamentu nebo převezení rakve se zesnulým na lafetě, za kterou jde generalita. Tento formát podle něj vychází i z toho, že státní pohřeb většinou je poctou zemřelému prezidentovi, který byl zároveň i nejvyšším velitelem ozbrojených sil.

Pohřeb se státními poctami se od státního pohřbu liší tím, že je bez vojenského průvodu a přítomna je pouze čestná stráž. V místnosti je přitom vyvěšena státní vlajka a zazní česká hymna. Tímto způsobem se ČR rozloučilo například s někdejším ombudsmanem Otakarem Motejlem, který zemřel v roce 2010.

Mnoho pietních míst

I druhý den po smrti Karla Gotta lidé od rána přicházeli vzdát zpěvákovi úctu a vyjádřit soustrast pozůstalým k vile rodiny na pražské Bertramce, zapalovali svíčky a pokládali květiny. Svíček se dopoledne shromáždilo už víc než tisíc. Před domem se stále zdržují i štáby novinářů. Pietní místa vznikla také jinde v Praze. Zřídilo ho například vydavatelství Supraphon ve své prodejně na Jungamannově náměstí. Vyvěsili zde plakát, který nechali k této příležitosti vyrobit. Lidé už před výlohu začali nosit svíčky. Další pietní místo zřídila pražská konzervatoř, kde Gott studoval. Dnes sem přicházelo mnoho lidí, včetně cizinců. Pietní místo je u hlavní budovy za Rudolfinem, v ulici Na Rejdišti. Lidé sem mohou nosit květiny a zapalovat svíčky, uvedl ředitel konzervatoře Petr Čech.

Vyjádřit úctu a soustrast mohou lidé také v kondolenční knize, kterou ve svém úřadu umístila Praha 5. Také do budovy Českého rozhlasu v Brně přicházeli od rána lidé napsat vzkaz do kondolenční knihy zemřelému zpěvákovi Karlu Gottovi. Na jejím umístění v budově se dohodlo město s brněnským rozhlasem, kde Gott nahrál několik písní. Jiří Kokmotos z Českého rozhlasu Brno řekl, že se k akci připojila i studia v Hradci Králové nebo Olomouci a Praze. Několik svíček u zpěvákovy fotografie lidé zapálili i na náměstí Svobody v Brně.

K vile na Bertramce v podstatě neustále přicházeli či auty přijížděli další lidé všech věkových kategorií a přinášeli nové svíčky či zapalovali ty, které zhasly. Obvykle dorazili jednotlivě, v párech, ale i ve větších skupinkách. Přišlo hodně seniorů a matek s dětmi. Po 10:00 se u vily již vytvořila menší fronta kondolujících.

Množství květin a svíček různých velikostí sahalo od plotu vily hluboko do silnice před ní. Oproti prvním kondolujícím, kteří na místo přišli ve středu bezprostředně po oznámení Gottova úmrtí, byla atmosféra již klidnější, méně emocionální.

Přes 2 miliony diváků

Pořady věnované Karlu Gottovi vidělo ve středu na třech největších televizních kanálech v hlavním vysílacím čase více než 2,1 milionu diváků, tedy téměř 60 procent všech lidí u obrazovek. Nejsledovanějším pořadem o Gottovi mimo zpravodajství byla premiéra dokumentu Zůstanu svůj na Nově, kterou vidělo 1,2 milionu lidí. Každý z trojice pořadů na ČT1, Co takhle dát si Gotta, Všechnopárty a Neobyčejné životy, zhlédlo mezi 658 000 a 679 000 diváky. Záznam z koncertu umělce na Primě vidělo 263 000 diváků.

Gottovi věnovaly velkou část svého vysílacího času hlavní zpravodajské relace. Největší sledovanost měly Televizní noviny na Nově s podílem 43,5 procenta, což představuje 1,62 milionu lidí.

Množství dotazů v internetových vyhledávačích v souvislosti s úmrtím zpěváka Karla Gotta se ve středu zvýšilo téměř o milion. Návštěvnost internetového zpravodajství se zvýšila o stovky tisíc uživatelů.

»Za středy evidujeme více než 300 000 hledání v souvislosti s úmrtím Karla Gotta. V předchozí dny to přitom byly stovky dotazů. Největší hledanost nastala kolem desáté hodiny dopoledne, kdy lidé sháněli bezprostřední informace o události, a to především skrze mobilní zařízení,« uvedl produktový manažer vyhledávání na Seznamu Michal Sedláček.

Na českém Google vzrostl objem vyhledávání interpretova jména o více než 500 000 dotazů. O 100 000 dotazů vzrostl objem vyhledávání jména dcery Karla Gotta Charlotte a o více než 100 000 dotazů vzrostl v ČR objem vyhledávání jména manželky Ivany.

»Celosvětově zaznamenalo vyhledávání jména zesnulého interpreta vrchol ve středu v 10:32. Poté objem vyhledávání klesal a opět mírně vzrostl kolem 20:00 hodiny,« uvedla mluvčí Google Alžběta Houzarová. Vyhledávání pocházelo celkem z 57 regionů, vévodilo Slovensko, Německo, Rakousko a Lichtenštejnsko.

Počet návštěvníků velkých zpravodajských webů se zvýšil řádově o stovky tisíc. České noviny, které provozuje ČTK, byly chvílemi kvůli náporu uživatelů přetížené.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 15 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2019-10-03 20:59
Názor na "státní pohřeb" Karla Gotta jsem napsal již
dopoledne pod stať Petra Kojzara na publicistice. Doporučuji těm,
kteří jako tupé ovce hltají výlevy "politiků" se na
Seznamu.cz zamyslet nad poznámkou psychiatra Honzáka : „Šaškárna,
která překročila hranice. Babiš ukazuje, že může všechno,“
hodnotí reakce politiků na úmrtí Gotta.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.