FOTO - Pixabay

Reálná hrozba recese se nevyhýbá ani USA

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v září opět klesla a její index sestoupil až na nejnižší úroveň za více než deset let.

Jak jsme již informovali, obdobně nepříznivé údaje přišly také ze zpracovatelského sektoru eurozóny. Jeho aktivita podle výsledků průzkumu společnosti IHS Markit v září také pokračovala v poklesu, a to nejprudším tempem za téměř sedm let.

Údaje z USA zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Index aktivity zpracovatelského průmyslu v září podle něj klesl na 47,8 ze srpnových 49,1 bodu. Dostal se tak nejníže od června 2009. V srpnu index poprvé od roku 2016 sestoupil pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpokládali, že index v září vykáže nárůst na 50,1 bodu. Údaje ISM posilují obavy z prudkého zpomalení hospodářského růstu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Růst přitom zvolnil už ve druhém kvartálu, a to na dvě procenta z 3,1 % v prvních třech měsících roku.

Americká ekonomika roste už jedenáctým rokem za sebou, hospodářskou expanzi v USA ale ohrožuje slábnoucí globální poptávka a vleklý obchodní spor mezi Washingtonem a Pekingem, který má negativní vliv na investice i zpracovatelskou výrobu.

»Je to vážné,« uvedl Torsten Slok, který je hlavním ekonomem společnosti Deutsche Bank Securities. »Konec tohoto zpomalování není na dohled, nebezpečí recese je reálné,« dodal.

Americká centrální banka Fed minulý měsíc ve snaze o podporu hospodářského růstu snížila už podruhé v letošním roce svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 1,75 až 2,00 %.

Nicméně prezident Donald Trump v souvislosti se zprávou ISM opět ostře kritizoval Fed za její měnovou politiku. Trump dlouhodobě tvrdí, že Fed drží svou základní úrokovou sazbu příliš vysoko, což podle něj poškozuje americké výrobce.

»Jak jsem předpovídal, Jay Powell (šéf Fedu) a centrální banka dovolili, aby dolar tak výrazně zpevnil, především ve vztahu ke všem ostatním měnám, takže to má nepříznivé dopady na naše továrny. Fed má úroky moc vysoko. Je sám sobě tím nejhorším nepřítelem, nemá ani tušení. To je k pláči!« napsal Trump na twitteru.

(red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.