Z obyčejné ikony se vyklubala vzácnost

Ve Francii půjde na konci října do dražby obraz označený experty za dílo raně gotického italského mistra Cimabueho, jehož díla jsou velikou vzácností.

Malba dlouho visela v bytě jedné obyvatelky města Compiègne, ležícího severně od metropole Paříže a rodina si myslela, že jde jen o obyčejnou ikonu. Cena díla se však odhaduje na čtyři až šest milionů eur (103 až 155 milionů korun), napsala agentura AFP.

Gotický italský mistr Cimabue. FOTO - wikipedia commons

V obklopení mrzoutů

Namalováno je vaječnými barvami na topolové desce a je na něm zachycen Ježíš v obklopení »šklebících se« a »mrzutých« mužů. Podle AFP jde pravděpodobně o součást osmidílné série z roku 1280, v níž Cimabue na malbách podobného formátu ztvárnil výjevy z Kristova umučení. Doposud se vědělo pouze o dvou kusech z této série, přičemž jeden je ve Spojených státech amerických, v muzeu Frick Collection v New Yorku. Ten druhý pak ve Velké Británii - v londýnské Národní galerii.

Cimabue byl podle webové verze encyklopedie Britannica posledním italským mistrem, který tvořil v byzantském stylu, a jeho působení ovlivnilo další malíře včetně Giotta. Mnoho jeho děl se nedochovalo a podle agentury AFP se žádný jeho obraz nedražil už několik desítek let. Aukce jedinečného díla nalezeného v Compiègne se uskuteční v městečku Senlis 27. října.

Stejná ruka

Postarší majitelka měla malbu pověšenou doma mezi obývacím pokojem a kuchyní a nedávno ji nahlásila místní aukční síni Actéon. Ta dílo předala k posouzení specialistům ze skupiny Turquin, podle níž jde o skvěle zachovalé Cimabueovo dílo. »O autorství nemůže být sporu, neboť je zjevné, při srovnání s jeho dalšími známými obrazy, že to byla stejná ruka,« vyslovil se k vzácnosti znalec Eric Turquin.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.