Ilustrační FOTO - Haló noviny

Problémy zdravotnictví nelze obejít

Výkonný výbor ÚV KSČM na svém mimořádném zasedání, za účasti premiéra Andreje Babiše a ministryně financí Aleny Schillerové (oba ANO), souhlasil s podporou návrhu státního rozpočtu na rok 2020 na jednání rozpočtového výboru. Podporu v prvním čtení ve Sněmovně však zatím neslíbil. Kvůli problémům zdravotnictví.

»Výkonný výbor souhlasí s podporou státního rozpočtu na rozpočtovém výboru. Konečnou podporu v prvním čtení v Poslanecké sněmovně podmiňuje výsledkem dalšího jednání o zdravotnictví,« uvádí se ve stanovisku výkonného výboru, které bylo podle předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa přijato absolutní většinou hlasů, zhruba po dvouhodinové diskusi.

Právě zdravotnictví se stalo nejspornější otázkou jednání, a komunisté si proto vyžádali zvláštní jednání s premiérem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO), které se uskuteční příští pátek. »Problémem je úhradová vyhláška. Ministr s ní příliš spěchal. Nevadí nám nerovnoměrné úhrady za výkony ve fakultní a základní nemocnici, co však nechápeme, jsou rozdíly ve výplatě za stejný zákrok v zařízeních na stejné úrovni. Nejasné jsou také úhrady u zařízení na rozhraní sociální a zdravotní péče. Je rozhodně co řešit,« řekl po jednání výboru Filip.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

Andrej Babiš před časem odmítl jednat o podobných věcech s ČSSD, komunistům však vyhověl. »Odmítl jsem jednat s ČSSD, protože vedla zdravotnictví čtyři roky. A výsledek byl katastrofální. Proto nebudu jednat s ČSSD, která nám k tomu nemá co říct. Připomínky KSČM si samozřejmě vyslechneme,« uvedl při odchodu ze sídla KSČM premiér Babiš, naznačil však, že o změně úhradové vyhlášky se mu jednat nechce.

Předseda sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik připomněl, že komunisté téma nevytáhli z klobouku, otevřeli ho již ve Sněmovně. »Jednou z našich podmínek tolerance vlády je, aby se nezvyšovala finanční spoluúčast pacientů. Nyní máme pocit, že reálné ohrožení splnění této podmínky tady je,« vysvětlil Kováčik, proč je nutno ještě dále jednat, jak v pátek, tak na pokračující 35. schůzi Sněmovny. Komunisté oznámili, že požadují úpravu úhradové vyhlášky podle požadavků tzv. krizového štábu českého zdravotnictví, který tvoří odbory a další organizace, již minulý týden.

Druhým sporným bodem jednání byla obrana. Řada členů Výkonného výboru ÚV KSČM kritizovala zvýšení výdajů na obranu. Ministryně Schillerová argumentovala, že zvyšování vyplývá z našich spojeneckých závazků, nicméně nakonec slíbila, že i v této věci se uskuteční zvláštní jednání mezi KSČM a premiérem, jehož se zúčastní i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Jinak byla ale ministryně s průběhem jednání na výkonném výboru spokojena. »Bylo konstruktivní, věcné, prosto emocí,« řekla Schillerová na tiskové konferenci. Na jednání výboru pak komunistům poděkovala za jejich dosavadní přístup. »Na čem se s KSČM dohodneme, to platí a mohu se na to spolehnout. Toho si vážím,« řekla Schillerová. I díky přístupu KSČM má Česká republika třetí nejzdravější veřejné finance v Evropské unii, řekla Schillerová na jednání výkonného výboru. Jmenovitě poděkovala předsedkyni rozpočtového výboru Sněmovny Miloslavě Vostré (KSČM), která jednání o eventuální podpoře rozpočtu za KSČM vedla. Schillerová ocenila kompetenci a věcnost vyjednavačky KSČM.

Přestože ministryně nezískala od komunistů příslib podpory v prvním čtení, ale jen na sněmovním výboru, odcházela prý spokojená. »Jsem optimistická,« prohlásila na tiskové konferenci. Na jednání výboru pak řekla, že věří, že komunisté budou státotvorní, tak jako byli doposavad. »Je na vás zabránit tomu, aby země neměla rozpočtové provizorium,« uvedla na výboru Schillerová.

Vojtěch Filip ocenil, že vláda hlasu komunistů naslouchá a návrh rozpočtu jako celek považuje za dobrý kompromis. »Ty nejzákladnější věci, které se týkají naší dohody o toleranci, jsou naplněny,« uznal Filip. Ocenil, že rozpočet zohledňuje požadavky komunistů ohledně zvyšování mezd učitelů, pracovníků ve státní sféře a důchodů.

Vyjednavačka KSČM o rozpočtu Miloslava Vostrá koncem prázdnin uvedla, že doporučí, aby strana ve Sněmovně návrh podpořila. Ve středu řekla, že velká řada požadavků KSČM, například v sociální oblasti a oblasti investic, se do rozpočtu promítla. »Nebylo nám vyhověno jen v jednom požadavku, to znamená snížení schodku na 30 miliard,« uvedla. Rozpočet počítá se schodkem o deset miliard korun vyšším. Schillerová tuto částku obhajovala na výkonném výboru tím, že jen zvýšení důchodů si vyžádá 37 miliard korun navíc a tím, že vláda nemůže rezignovat na investice. Ty budou představovat 88 miliard, s evropskými penězi dokonce 148 miliard. »To je extrémní číslo,« řekla Schillerová.

O podpoře rozpočtu v prvním čtení se poradí před začátkem příští schůze Sněmovny poslanecký klub, o doporučení poslancům pro závěrečné hlasování se postará v prosinci Ústřední výbor KSČM

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.