Ilustrační FOTO - Pixabay

Útočník z pařížské prefektury se hlásil k radikálnímu islámu

Zaměstnanec pařížské policejní prefektury, který ve čtvrtek ubodal čtyři kolegy, se hlásil k "radikální verzi islámu". Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na protiteroristické oddělení pařížské prokuratury. Muž, jehož nakonec zastřelil jeden z policistů, byl ve spojení s jedinci z řad salafistů, uvedl prokurátor Jean-François Ricard.

Dosavadní vyšetřování ukázalo, že útočník "schvaloval násilí ve jménu tohoto (proudu) náboženství", konstatoval Ricard. Pětačtyřicetiletý agresor podle prokurátora schvaloval také útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při němž v roce 2015 zemřelo 12 lidí.

Muž se narodil na francouzském ostrově Martinik v Karibiku. Na prefektuře, kde ve čtvrtek rozpoutal násilí, pracoval od roku 2003. K islámu konvertoval před zhruba deseti lety, napsala agentura Reuters. Před útokem si podle vyšetřovatelů se svou ženou vyměnil 33 textových zpráv náboženského charakteru.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Podle médií byl informační technik Michael Harpon, otec dvou dětí, neslyšící. Jeho manželku, údajně rovněž neslyšící praktikující muslimku původem z Maroka, vzali policisté ve čtvrtek do vazby. Zadrželi i několik dalších lidí, včetně útočníkova bratra.

Muž si ráno před útokem koupil dva nože - jeden kuchyňský s ostřím o délce 33 centimetrů a jeden nůž na ústřice. Po poledni zabil tři policisty a jednoho administrativního pracovníka prefektury. Další člověk byl těžce zraněn, ale jeho život není ohrožen.

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner krátce po útoku uvedl, že útočníka "se nikdy neprojevilo problematické chování" ani "nejmenší varovný signál".

"Byl velmi klidný. Vídala jsem ho chodit do mešity, ale jinak v běžném životě nijak nevyčníval," řekla AFP jedna z sousedek z pařížského předměstí Gonesse.

Salafismus je směr islámu, který se snaží toto náboženství očistit od cizorodých, zejména západních vlivů a ve své radikální podobě směřuje k potlačení práv a svobod nemuslimů. Hlásí se k němu i mnoho pachatelů teroristických útoků z minulosti.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-10-06 13:40
Čest památce těch padlých a soustrast pozůstalým a příbuzným. Ale
všechno špatné je k něčemu (s prominutím) prospěšné. Až nás
budou zase nějací pomocníci placených převozníků z Afriky do Evropy
nutit k automatickému přijímání "nebohých uprchlíků"
(vybavených elektronikou a dostatkem peněz pro bandity) zde, je čím
argumentovat. Jestli je takto "hlídáno" informační centrum
policie v Paříži, potom Bůh s námi. Že by byl ten aláh tak VELIKÝ?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.