Ilustrační FOTO - Haló noviny

Počet dražeb stagnuje

Počet veřejných dražeb v ČR letos do konce září meziročně klesl o 0,4 procenta na 1240. Objem odhadních cen draženého majetku vzrostl o 2,1 procenta na 3,36 miliardy korun.

Vyplývá to z údajů Komory dražebníků ČR, které má ČTK k dispozici. »Ukazuje se, že počet dražeb je prakticky stejný. Také zhruba padesátiprocentní podíl elektronických dražeb se příliš nezměnil,« sdělil předseda představenstva Komory dražebníků ČR Jiří Bureš.

Elektronické dražby se na počtu dražeb letos do konce září podílely přesně z poloviny. Loni ve stejném období měly podíl 48,6 procenta. Také podíl dobrovolných dražeb na celkovém počtu se změnil jen nepatrně, když meziročně vzrostl o 0,3 - na 92,8 procenta.

Hodnota cen, které byly dosaženy vydražením, meziročně klesla o 5,8 % na 1,9 mld. Kč. Poměr hodnoty vydraženého majetku k součtu odhadních cen tak dosáhl 56,5 %, loni do konce září to bylo 61,2 procenta. Podle Bureše může být příčin poklesu více, od pletich zejména u kamenných dražeb, kterých je stále zhruba polovina, až k nadhodnocení ceny předmětů dražeb soudními znalci.

»Výsledky ukazují, že je třeba urychlit předložení nového zákona o veřejných dražbách. Nikdo zatím nevymyslel transparentnější způsob prodeje majetku než dražbou s tradičními i novými nástroji proti pletichám,« doplnil Bureš. Nový zákon o veřejných dražbách má podle něj ministerstvo pro místní rozvoj předložit vládě do konce roku.

Dražby podle zákona o veřejných dražbách se v ČR konají od října 2000. Za tu dobu prošlo evidencí na centrální adrese zhruba 57 tisíc dražeb, ve kterých se vydražil majetek za téměř 77 miliard korun. »V dobách dražební konjunktury v letech 2001 až 2005 neklesl roční objem draženého majetku pod deset miliard korun. Rok 2012 s objemem přes 13 miliard draženého majetku je již dnes tichou vzpomínkou na tyto skvělé dražební časy. Od té doby klesá jak objem draženého majetku, tak i počet dražeb,« uvedl Bureš.

Za loňský rok klesl počet dražeb v ČR meziročně o 11,6 procenta na 1749, což bylo nejméně od roku 2000. Hodnota odhadních cen draženého majetku sice vzrostla o 0,8 % na 5,53 miliardy korun, historicky však byla třetí nejnižší. »Když se v roce 2000 začaly pod taktovkou ministerstva pro místní rozvoj konat veřejné dražby, všichni byli naplněni optimismem. Konečně zde bude nástroj transparentního zpeněžení nesplácených hypoték i majetků dlužníků z konkurzů. Rok 2018 ukázal, že vše je jinak,« dodal Bureš.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.