Ilustrační FOTO - Pixabay

Produkce průmyslu i stavebnictví klesla

Průmyslová výroba v srpnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů klesla podle Českého statistického úřadu meziročně o 1,2 procenta. Bez očištění byla nižší o 3,8 %, letošní srpen měl totiž o jeden pracovní den méně než loňský. Stavební produkce (po očištění) klesla o 2,4 %, bez očištění pak o 3,7 %.

K meziročnímu poklesu v případě průmyslu nejvíce podle statistiků přispěly výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, výroba základních kovů, hutní zpracování kovů, slévárenství a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Produkce naopak vzrostla ve výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výrobě elektrických zařízení a výrobě základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách klesly meziročně o 3,8 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily o 1,1 %, zatímco domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, se propadly o 7,3 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích klesla o 0,9 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 0,6 %, tuzemské nicméně klesly o 4,2 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v srpnu snížil meziročně o 1,5 %.

Podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera je třeba brát zveřejněná čísla z průmyslu s rezervou kvůli kalendářním vlivům a rozkolísanosti hodnot v průběhu letních měsíců. Nicméně dál podle něj platí, že situace v tuzemském průmyslu zůstává poměrně nejistá. Trend zpomalování je zřejmý, ačkoli je ve srovnání s německým pomalejší, podotkl.

Také analytik Komerční banky Michal Brožka si myslí, že údaje o výrobě není dobré v letních měsících přeceňovat. Otázkou podle něj je, jak se bude vyvíjet průmysl v dalších měsících. S ohledem na vývoj předstihových indikátorů a vývoj v Německu lze podle něj čekat spíše slabší výsledky.

Vysoká srovnávací základna z loňska

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku po očištění o vliv počtu pracovních dnů snížila o 3,8 %, zatímco inženýrské stavitelství vzrostlo o 1,1 %.

»V srpnu si vzal stavební sektor dovolenou. Po vyloučení sezonních vlivů byla stavební výroba nižší i v meziměsíčním srovnání, a to o 2,8 %. Srpnový pokles byl ale zapříčiněn i vysokou srovnávací základnou. Loni české stavebnictví rostlo dvojciferným tempem,« uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Stavební úřady v srpnu vydaly 7356 stavebních povolení, meziročně o 1,1 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 35 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 3,3 %.

Počet zahájených bytů stoupl o 3,1 % na 3294 bytů, počet dokončených bytů se zvýšil o 3,3 % na 3013 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v srpnu 2019 zvýšil meziročně o 0,7 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.