Klášter ve Vyšším Brodě. Ilustrační foto - wikimedia commons

Nejvyšší soud: Cisterciáci nemají na lesy nárok

Cisterciácké opatství Vyšší Brod nemá restituční nárok na 2084 hektarů lesa v Jihočeském kraji. Letošní rozhodnutí pražského Vrchního soudu, že lesy patří státnímu podniku Lesy České republiky, po dovolání řádu v září potvrdil Nejvyšší soud.

Včera to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Představený kláštera Justin Berka reagoval, že se budou dál bránit, podají ústavní stížnost. Cisterciáci pozemky původně získali v restituci v roce 2017 na základě rozhodnutí Státního pozemkového úřadu. Státní podnik s tím nesouhlasil a obrátil se na soud. Po pravomocném verdiktu Vrchního soudu v Praze cisterciáci pozemky vrátili Lesům ČR.

»Vycházeli jsme z archivních dokumentů. Plyne z nich, že šlo o konfiskaci na základě Benešových dekretů, a majetek tedy patří státu,« uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček. »O tom není podle mě žádných pochyb,« souhlasil stínový ministr spravedlnosti KSČM, místopředseda sněmovního ústavně právního výboru Stanislav Grospič.

Stínový ministr spravedlnosti KSČM, místopředseda sněmovního ústavně právního výboru Stanislav Grospič.

»Tady je v praxi výsledek vstřícnosti, jakou deklarovala církev na začátku 90. let k majetku obecně. V podstatě ukolébávala veřejnost tím, že výčtový zákon je postačující - kardinálem počínaje až po nižší církevní hodnostáře a řády. To byl začátek. Poté se oklepali, rozhlédli a projevila se jejich ohromná chuť po majetku. A objevily se stovky žádostí tohoto typu,« reagoval pro Haló noviny na tento případ už v létě jihočeský krajský zastupitel, člen Výkonného výboru ÚV KSČM Petr Braný.

Berka včera potvrdil, že Nejvyšší soud rozhodl v neprospěch řádu. Zprávu dostal 7. října. »Zatím jsem to četl zevrubně, jsme velmi smutní. Budeme se dál bránit, protože je to nespravedlnost,« řekl. V rozhodnutí podle něj stojí, že Benešovy dekrety jsou platné. Berka se domníval, že Nejvyšší soud, k němuž řád podal dovolání, vezme argumenty cisterciáků v úvahu. »Je to pro mě naprosto nepochopitelné, že soud může dojít k závěru, že nejsme oprávnění restituenti, že nemáme nárok na vrácený majetek, který ukradli jak nacisti, tak potom komunisti ... že Nejvyšší soud potvrzuje ty křivdy. Věřím, že Bůh je mocný, že pravda se prosadí, ale trvá to dlouho,« řekl Berka.

»Rozhodnutí z mého pohledu je správné a bylo očekávané. Jsem rád, že došlo k potvrzení rozhodnutí prvoinstančního i odvolacího soudu. Myslím si, že řád cisterciáků neměl oprávnění, byť se o to dlouho snažil. Pokud se chtějí odvolat i k Ústavnímu soudu a v té věci podat ústavní stížnost, je to jejich právem. Ale myslím si, že bez ohledu na to, jak Ústavní soud bude formulovat své rozhodnutí k restitucím 15. 10., tak zde se nejedná o restituci, ale o dlouhodobý spor o navrácení majetku, a věřím, že to neovlivní původní rozhodnutí,« prohlásil včera pro náš list Grospič.

Lesy ČR už ve vrácených lesích těží napadené dřevo

Lesy ČR začaly cisterciáky vrácené lesy na Vyšebrodsku a Českokrumlovsku znovu spravovat letos v červenci. Oblast je zasažená kůrovcovou kalamitou. »Do konce roku chceme na této ploše vytěžit asi 8000 metrů krychlových dřeva poškozeného kůrovcem. Zatím jsme jich zpracovali 3500. Do zimy ošetříme mladé lesní porosty proti buřeni a okusu zvěří,« uvedl českobudějovický krajský ředitel LČR Pavel Kub. V roce 2020 hodlají LČR na vrácených pozemcích zalesnit asi 12 hektarů.

Berka už dřív řekl, že vracení lesů brzdí obnovu kláštera a práci mohou ztratit desítky lidí. Řád může přijít i o část rybníků. Včera informaci o soudu oznámil zaměstnancům.

Cisterciáci vlastní 3400 hektarů lesů. Ondřej Dušek z firmy Bernardinum, která se o majetek cisterciáků stará, v létě uvedl, že řád bude muset vrátit 2500 hektarů a Státní pozemkový úřad chce obnovit řízení, z něhož by připadly státu další lesy i část z téměř 20 hektarů rybníků. Řádu patří ještě 300 hektarů polí.

Firma Bernardinum spravuje cisterciácký majetek. Má 12 lesníků, zaměstnává dalších 40 lidí, mezi nimi jsou těžaři, spediční firmy, které vozí dřevo, i stavební firmy. Pro klášter pracuje denně 60 lidí. Roční obrat firmy je 90 milionů Kč. Klášter ročně navštíví 30 000 lidí.

Vyšebrodský klášter je jediný fungující mužský cisterciácký klášter v ČR a národní kulturní památka. Opatství založil v roce 1259 Vok z Rožmberka. Po vzniku Československa přišel klášter po pozemkové reformě o většinu statků. Za nacismu obsadilo budovy gestapo, mělo tam depozitář nakradených cenností. Komunisté klášter v roce 1950 zrušili, obnoven byl v roce 1990.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 29 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-10-09 16:19
Církve měli majetek jen v nájmu. Takýe jim ho nikdo neukradl. Ani
nacisti a vůbec už ne komunisti. S tou vylhanou mantrou ať jdou
konečně někam. A na co jsou Benešovy dekrety dobré, je taky zjevné.
Zrušit je? To tak. A proč na Vyšebrodský klášter nepřispěje
samotná církev z miliard co na úkor státu nahamounila?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.