Ilustrační FOTO - Pixabay

Francie proti zvůli Turecka

Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že dokončilo všechny přípravy ohlášené vojenské operace (invaze) na severovýchodě Sýrie. Agentura Reuters později citovala dva turecké vládní činitele, podle nichž turecká armáda už zaútočila v noci na irácko-syrskou hranici.

Cílem úderu podle ČTK bylo znemožnit kurdským bojovníkům využít tuto cestu k upevňování pozic v severovýchodní Sýrii.

Francie už v pondělí vyzvala Turecko, aby na severu Sýrie nepodnikalo žádné jednostranné kroky, které mohou bránit pokračujícímu boji proti teroristům z organizace Islámský stát (IS). Moskva pak Ankaře vzkázala, aby respektovala územní celistvost Sýrie.

Jak uvedla francouzská diplomacie, operace může ohrozit stabilitu v regionu a nepomůže návratu uprchlíků do oblasti, což Ankara slibovala. Francouzské ministerstvo zahraničí v prohlášení také uvedlo, že radikálové zadržení na severovýchodě Sýrie, včetně cizinců, by měli být souzeni tam, kde zločiny páchali. Evropské země dosud odmítaly výzvy Spojených států, aby si zadržené zahraniční islamisty převzaly a soudily u sebe doma.

Podle francouzské ministryně obrany Florence Parlyové bude Paříž pozorně sledovat jak případnou tureckou operaci, tak i stahování amerických vojáků ze Sýrie, které oznámily Spojené státy. »Musíme být velmi ostražití, protože takový krok, který je v rozporu s cíli koalice (bojující proti Islámskému státu), může Islámský stát ještě posílit, místo aby ho oslabil a zničil,« řekla novinářům Parlyová.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-10-09 16:25
Turci agresoři, USA a EU pokrytci. Kurdi si zaslouží jak v Turecku tak
Sýrii autonomii. Je to mnohamilionový národ bojující za svá práva
už několik set let.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.