Talichův Beroun zahájen

V berounském Kulturním domě Plzeňka byl 8. října slavnostně zahájen další ročník Talichova Berouna.

Zaplněná síň vyslechla díla G. F. Händela, P. A. Rofelda, A. Vivaldiho a dalších v podání Capella Regia. Před vlastním koncertem proběhl pietní akt u hrobu V. Talicha na berounském hřbitově, kde vystoupil Smíšený pěvecký sbor Slavoš. Kytici za Středočeský kraj položil předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM): »Národní umělec Václav Talich patří mezi naše největší dirigenty a festival Talichův Beroun zase mezi klenoty našeho kraje, právem je zanesen do seznamu významných akcí.«

V samotném kulturním domě byla též prezentována výstava prací žáků ZUŠ  V. Talicha – plastiky a reliéfní kachle očarovaly i přítomného radního pro oblast zdravotnictví a zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO).

Talichův Beroun však začal již 6. října koncertem Musica Bohemica v kostele sv. Jakuba. Pokračovat bude sérií koncertů, kde vystoupí i Tomáš Víšek, Hornický pěvecký sbor Kladno, Dagmar Pecková a Jihočeská filharmonie. Nechybí ani bohatý doprovodný program.

Myšlenka pořádat v Berouně hudební festival spojený s věhlasným dirigentem Václavem Talichech vznikla počátkem 80. let v místním Kruhu přátel hudby a byla uskutečněna v roce 1983. Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun od tohoto roku probíhá každoročně od října do listopadu a stal se prestižní kulturně společenskou akcí překračující hranice města.

Fotografie plné emocí

V Muzeu Českého krasu v Berouně se můžete potěšit nádhernými fotografiemi Vladimíra Kasla. Výstava představuje průřez dlouholetou tvorbou berounského autora, je zaměřena zejména na jeho oblíbená fotografická témata, která dokumentují vztah člověka k hudbě, tradicím a zvykům, ale i širokou paletu emocí na živé ulici.

Vernisáže výstavy, kterou doprovodily poberounská kapely Třehusk a úvodní slovo Kameela Macharta, se zúčastnil i Zdeněk Štefek: »Pan Kasl umí zachytit přirozené a upřímné emoce. Z jeho fotografií to nadšení, konkrétně třeba z masopustního reje, přímo čiší a určitě se přenese i na návštěvníky. Fotografie se tak stávají i přímou výzvou k tomu, abychom se nezavírali do sebe a uměli se ze života i radovat…«

Vladimír Kasl žije dlouhou dobu v Berouně, kde pracuje jako dětský lékař. Fotografováním se zabývá od roku 1989, je členem sdružení Berounští fotorici. Častými náměty jeho fotografií jsou krajina a město, reportáže z cest a hudebních akcí. Jeho fotografie jsou zastoupeny v řadě sbírek u nás, v Německu, Itálii i v USA.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.