Ilustrační foto - wikimedia commons

Nový šéf ČD v privatizaci spásu nehledá

Nový šéf Českých drah Václav Nebeský chce postupně omlazovat a modernizovat vozový park dopravce, plánuje proto masivní investice. Dráhy by podle něj měly také více expandovat na zahraniční trhy. Řekl to poslancům ve sněmovním hospodářském výboru.

Nebeský byl v minulém týdnu zvolen předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah. Svou vizi, se kterou zvítězil ve výběrovém řízení, rozdělil do sedmi oblastí, které se týkaly dlouhodobé strategie, personálních, obchodních, ekonomických a technických záležitostí firmy. Důraz chce klást také na bezpečnost.

Jedním z hlavních cílů Nebeského je obnovení vlakové flotily. »Máme strašně starý vozový park, průměrné staří našich vozů je kolem 31 let. Musíme masivně investovat,« řekl. Chce proto postupovat podle podrobného investičního plánu, podle kterého dráhy vybírají a nakupují nová vozidla. Konkrétní částku na nákup a modernizaci vozidel ovšem zatím nekonkretizoval.

Dalším cílem Nebeského je také větší aktivita státního dopravce na zahraničních trzích, Česká republika je podle něj pro tak velkou firmu malá. Zaměřit se chce na středoevropský trh, kde jsou provozní a technické podmínky srovnatelné s těmi tuzemskými. Západní trhy, jako například Německo, jsou podle něj pro dráhy složité.

Nebeský také uvedl, že ČD v současnosti nejsou připraveny na plné otevření železničního trhu u nás. »Společnost nyní nemá žádnou obecnou strategii, pouze strategické materiály. S kolegy proto chceme vytvořit novou strategii společnosti, která ji připraví na postupnou liberalizaci trhu,« uvedl s tím, že nepřipravenost společnosti na otevírání trhu není vina předchozích vedení.

Dále upozornil, že ČD jsou jediný podnik, který dokáže zajistit síťovost a návaznost spojů na tuzemské železnici. Inspirovat se chce například v Rakousku. Zároveň zdůraznil, že nechce prodávat dceřiné společnosti ČD. »Máme díky nim obrovské zázemí a zbavovat se toho by podle mě byla chyba,« dodal.

Nebeský v minulosti v Českých drahách už působil, čtyři roky jako výpravčí, poté jako technolog a systémový specialista. Později byl také v dceřiných firmách skupiny ČD-Telematika a ČD Informační systémy. Nyní byl politickým náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj. V čele státního dopravce nahradil Miroslava Kupce, který byl odvolán v červnu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


josefko
2019-10-10 12:20
Výborně.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.