Ilustrační FOTO - Haló noviny

Zrada a porušení mezinárodního práva

Představitelé sněmovních stran shodně odsuzují tureckou ofenzivu proti syrským Kurdům. Vojenskou operaci, kterou Ankara obhajuje vytvořením bezpečnostní zóny pro uprchlíky v severní Sýrii, označují čeští politici za zradu a za porušení mezinárodního práva.

Česká republika se ztotožňuje se společným postojem Evropské unie, která tureckou vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie odsoudila, napsal ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení operace, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a Německem vyzvala ke svolání Rady bezpečnosti OSN.

»Česká republika se ztotožňuje se společným postojem Evropské unie, která tureckou vojenskou operaci odsoudila. Zároveň jsem přesvědčen o tom, že celé situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem, který o svých záměrech mluvil už v roce 2017, světové mocnosti včetně EU aktivně vyjednávaly a snažily se s Tureckem, které je členem NATO, najít společné řešení,« napsal Babiš, podle něhož takovou příležitost klíčoví aktéři propásli v New Yorku při Valném shromáždění OSN.

»Erdoganova operace Pramen míru je pro bojovníky Islámského státu pravým požehnáním. Zneškodní jejich nepřátele, dostane je z vězení a EU do kolen. Nemůžeme se nechat vydírat. Musí jasně zaznít, že Turecko provádí zbabělou invazi, kterou teroristům pouze pomáhá. Adresa pro vyjádření podpory Kurdů v regionu Rojava v severní Sýrii je #riseup4rojava,« sdělila Haló novinám poslankyně EP a místopředsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná.

Poslankyně EP a místopředsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná.

Také předseda SPD Tomio Okamura hovoří o porušení mezinárodního práva. »SPD považuje za řešení návrat k mezinárodnímu právu, tedy odchod všech armád, které jsou v Sýrii bez souhlasu vlády Sýrie, odzbrojení nelegálních skupin a uznání autonomie pro Kurdy,« uvedl.

»Je to odporná zrada spojenců, kteří prokázali neuvěřitelnou statečnost v boji s Islámským státem. Teď USA ženou Kurdy do náruče Asada, Ruska a Íránu. Ani tehdy, když USA ustoupily Putinovi a vzdaly v ČR radar, jsem nebyl tolik rozhořčen a znechucen,« uvedl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Kurdské milice YPG bojovaly proti teroristickému uskupení Islámský stát, Ankara zahájila ofenzivu proti nim poté, co se z oblasti stáhli američtí vojáci.

Šéf zahraničního výboru Sněmovny Ondřej Benešík (KDU-ČSL) kritizoval premiéra Andreje Babiše (ANO) za to, že v září podpořil Erdoganův plán na vytvoření bezpečnostní zóny v severní Sýrii. »KDU-ČSL bude po premiérovi Babišovi požadovat vysvětlení, proč podpořil tureckou agresi proti Kurdům, kterou Ankara nazývá ‚vytvoření bezpečné zóny‘. Je v našem zájmu více destabilizovat tento region a tím zvýšit už tak velký migrační tlak na Evropu? Nebo snad chceme obnovení IS?« napsal na Twitteru.

Tureckou ofenzivu i Babišův postoj kritizoval i poslanec Pirátů Ondřej Profant. »V Sýrii bude masivní extrémně násilné přesidlování celého etnika. Iniciuje to členský stát NATO. A podporuje to náš premiér, který má nepochopitelnou náklonnost k autoritářským režimům. Je to opravdu otřesné. Podpořím snahy vedoucí k zastavení tohoto nesmyslného násilí,« uvedl.

Andrej Babiš v září Erdoganův plán podpořil, tento týden však uvedl, že je vývojem situace překvapen. Varoval, že vojenský zásah by znamenal hrozbu další uprchlické vlny směřující do Evropy. Situaci je podle něho třeba řešit diplomaticky, mluvil o potřebě svolání Rady bezpečnosti OSN a o tom, že by se věcí měla zabývat i Evropská unie. Na dotaz ČTK uvedl, že osobně po jednání s Erdoganem podpořil pouze plán zajistit až dvěma milionům uprchlíků lepší život doma v Sýrii. »Vystavět domy, školy a nemocnice,« poznamenal. »Součástí toho ale nikdy nebyla diskuse o vojenské okupaci severovýchodu Sýrie. O mírovém projektu v Sýrii jsem i v New Yorku diskutoval s kolegy z EU,« doplnil.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 15 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-10-11 01:00
Nic nového. Stejně se chová americký režim i další země
Severoatlantického paktu.
slechta48
2019-10-10 19:31
Plán vytvoření 30 km široké enklávy podél hranic na území Sýrie
Erdogan zveřejnil již před hodně měsíci. Co udělala EU a potažmo
ČR? Jako vždy kromě keců "Velký kulový". Kdy ČR nezávisle
na postoji "spojenců" zruší všechny sankce proti Damašku,
aby se mohla podílet na obnově Sýrie?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.