Ilustrační FOTO - Pixabay

Útok na íránský tanker

U pobřeží Saúdské Arábie se vzňal ropný tanker. Podle íránské státní televize ho zasáhly dvě rakety poblíž přístavního města Džidda, což potvrdilo také íránské ministerstvo zahraničí. Íránská agentura ISNA naznačila, že šlo o teroristický útok.

Posádku se podařilo dostat do bezpečí, tanker je stále na moři, ale změnil směr plavby. »Dvě rakety zasáhly poblíž saúdskoarabského přístavního města Džidda loď ve vlastnictví Íránu,« uvedla íránská televize s odvoláním na íránskou státní ropnou společnost NIOC. Loď Sabiti patří NIOC a v plamenech se ocitla ve vzdálenosti téměř 100 kilometrů od Džiddy. Výbuch ji značně poškodil, takže ropa začala unikat do Rudého moře. »Únik ropy už se zastavil, situace je pod kontrolou,« uvedla IRNA. Ceny ropy se po zprávách o útoku vydaly prudce vzhůru. Barel severomořské ropy Brent přidával zhruba 2 % a dostal se nad 60 dolarů. »Žádná země nenabídla pomoc,« citovala ISNA zástupce NIOC. Tanker poté zamířil k íránskému ostrovu Larak v Perském zálivu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang v reakci na incident tlumočil přání Pekingu, aby relevantní aktéři spolupracovali a udrželi mír a stabilitu v regionu. »Odborníci si myslí, že šlo o teroristický útok,« uvedla ISNA. Podle dalších íránských zdrojů výbuch zasáhl trup lodi a poškodil dva hlavní zásobníky. Saúdská Arábie, jež se k incidentu nevyjádřila, a Írán jsou regionální rivalové, v oblasti panuje delší dobu napětí vyvolané protiíránskými sankcemi, které zavedly USA.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-10-13 16:43
Moc se těším, jak bude "svobodný svět" tlačit na
vyšetření a jak "potrestá" viníka. On někdo v mžiku
"objasnil", že na saudskou rafinerii zaútočily drony z Iránu
a někdo, možná ten co vraždí z nejvyšších pozic své kritiky,
promptně zareagoval, byť s pofiderní, úsluhou někomu kdo by rád
viděl nebo i vedl válku s Iránem. Tip-top to samé jako při sestřelu
MH17. Ještě nedopadl ani na zem, a "viník" už byl označen.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.