Ilustrační FOTO - Pixabay

V rovnosti mužů a žen je ČR 21. z 28

ČR je v zajištění rovných příležitostí a podmínek pro ženy a muže pod průměrem EU. V žebříčku 28 členských států skončilo na 21. místě. Proti roku 2005 neudělalo téměř žádný pokrok a propadlo se o čtyři příčky.

Nejslabší je ČR v podílu žen na rozhodování. Ztrácí body také kvůli segregaci na trhu práce a ve vzdělávání. Získává je naopak za zaměstnanost. Ukázal to Index rovnosti žen a mužů, který zveřejnil Evropský institut pro genderovou rovnost.

Index popisuje šest oblastí - práci, peníze, vzdělávání, podíl na moci, trávení času a zdraví, a to za rok 2017. ČR je ve všech kapitolách podprůměrná. Ze sta bodů jich získala 55,7. Od roku 2005 se za 12 let zlepšila o 2,1 bodu.

Zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) za nedobré výsledky ČR v indexu přiznala svou částečnou politickou odpovědnost, nicméně dodala, že přílišný aktivismus by společnost jen dráždil.

»Není divu, že se ČR pravidelně umisťuje na spodních příčkách žebříčku rovnosti žen a mužů a nečiní ani žádné pokroky. Toto téma je dlouhodobě na okraji zájmu všech dosavadních vlád i jednotlivých stran a hnutí. Stálý nedostatek předškolních zařízení a služeb pro rodiče brzdí návrat matek do práce i s celou jejich kariéru. Firmy a podniky většinově odmítají opatření ve prospěch sladění rodinného a pracovního života, včetně částečných a sdílených úvazků i práce z domova. Platy a mzdy žen a mužů za stejnou práci stále zůstávají výrazně odlišné v neprospěch žen. Chybí ochota tato důležitá témata, včetně účasti žen v rozhodovacích procesech, řešit a zviditelňovat. I samy ženy se obávají, že budou zesměšňovány, pokud se o rovnost žen a mužů budou výrazněji zajímat,« komentovala výsledky předsedkyně Komise žen ÚV KSČM Soňa Marková.

Na špici Švédsko

První místo v žebříčku si od roku 2005 drží Švédsko s 83,6 bodu. Následují další severské státy, Francie, Británie a Nizozemsko. Poslední skončilo Řecko s 51,2 bodu. EU dosáhla v průměru 67,4 bodu, je to o 5,4 bodu víc než v roce 2005. »Česko postupuje pomaleji než ostatní členské státy,« uvedl institut v dokumentu.

Z údajů vyplývá, že za zlepšováním některých kritérií nejsou v ČR v posledních letech ani tak cílená opatření, jako spíš ekonomická konjunktura.

V pracovní oblasti index popisuje zaměstnanost s plnými či částečnými úvazky a segregaci na trhu práce s ženskými a mužskými obory. ČR skončila v této kapitole čtvrtá od konce. V zaměstnávání mužů i žen na plný úvazek byla sice mezi nejlepšími státy, propadla se ale kvůli segregování pracovního trhu. Zatímco ve školství či zdravotnictví převládají ženy, ve vědě a technických profesích je jich málo. Podle zprávy má ČR tento rozdíl největší v EU. Od roku 2005 se podařilo hodnocení zlepšit jen o 0,1 bodu, vyplývá ze zprávy.

V rovném podílu na moci, který se sleduje podle zastoupení žen a mužů ve vládě, parlamentu a zastupitelstvech i ve vedení médií či velkých firem, je ČR třetí od konce. Od roku 2005 se propadla.

Institut sleduje také výdělky a riziko chudoby. ČR patří ke státům s největšími rozdíly v příjmech mužů a žen, ženám také mnohem víc hrozí chudoba než mužům. Body ČR naopak získala za vysoký podíl absolventek univerzit.

Vláda v pondělí schválila Akční plán pro rovnost žen a mužů na léta 2019-2020, který obsahuje sadu 19 opatření na zlepšení současné situace. Mezi nimi figurují takzvané genderové audity ve firmách se státní majetkovou účastí či podpora platové transparentnosti ve státní sféře.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.