Ilustrační foto - wikimedia commons

Ryb bude méně, ceny snad nestoupnou

Produkce ryb v České republice loni podle Rybářského sdružení meziročně vzrostla o 66 tun na rekordních 21 751 tun. Letos však podle odhadů klesne pod 21 000 tun. Uvedl to ředitel sdružení Michal Kratochvíl.

I přes loňské rekordní úlovky trápilo stejně jako letos rybáře sucho. »Kdyby nebylo, mohl by být letos loňský rekord překonaný,« dodal ředitel. Loni podle něj mohlo být vyloveno několik větších rybníků, které se loví jednou za několik let.

Cena ryb od producentů se letos nejspíš nezvedne, rybáři je většinou prodávají za 85 až 100 korun za kilogram. Letošní suché počasí ale v některých případech snížilo hladinu rybníků.

»Nebyla voda, v létě byly kyslíkové deficity. Když máte teplou vodu, tak to rybám nevadí, ale musí tam být kyslík. Jakmile tam není, tak se nemůžou ani přikrmovat, přírůstek pak nemusí být tak velký, jako kdyby se přikrmovalo,« vysvětlil. Letošní rok tak podle něj bude spíš standardní.

V ČR se chová nejvíce kaprů, loni se jich v rybnících vylovilo 18 430 tun, meziročně o 30 tun méně. O 42 procent ale přibylo lososovitých ryb na 1106 tun. Naopak klesla produkce býložravých ryb, línů i dravých ryb. Zhruba 40 % živých ryb se prodalo v ČR, polovina pak šla na vývoz, deset procent se zpracovalo.

Aktuálně začaly podzimní výlovy rybníků, v některých lokalitách se kvůli nedostatku vody ale posouvají na později.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.