Ilustrační FOTO - Haló noviny

Odboráři ČEZ chtějí přidat 12 procent

Zhruba 40 zaměstnanců se sešlo na shromáždění v jaderné elektrárně Temelín, aby podpořili odbory při kolektivním vyjednávání se společností ČEZ o růstu mezd.

Odboráři žádají nárůst platů o 12 procent, ČEZ zatím po čtyřech kolech jednání žádný návrh nedal, řekl za odbory Vladimír Hronek. Před jadernou elektrárnou Dukovany se sešla na podobném shromáždění stovka zaměstnanců. Mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž sdělil, že o mzdách se zatím nejednalo, řešily se nadstandardní zdravotní péče nebo takzvané sick days, tedy možnost vybrat si zdravotní volno.

Odboráři také žádají pracovní dobu 36 hodin týdně či odměnu za získání prověrky Národního bezpečnostního úřadu. Hronek na setkání řekl, že podle ČEZ jsou benefity ke mzdám už teď nadstandardní a že návrh skupiny ČEZ na navýšení platů lze čekat na přelomu října a listopadu.

»Zaměstnavatel nepřišel s žádným jiným návrhem. Cílem je upozornit, že zaměstnavatel nám do této chvíle nesdělil žádné číslo vyjma nárůstu mezd o inflaci, který je ale dlouhodobě sjednán v kolektivní smlouvě. V tuto chvíli se nedá říct, že by bylo o čem jednat. Náš návrh je 12 procent, k tomu zaměstnavatel říká, že s tím nesouhlasí,« řekl Hronek.

Průměrnou mzdu ČEZ nesděluje. Hronek ČTK řekl, že průměr u tarifních mezd je lehce nad 40 000 korun. Zaměstnanci jaderných elektráren nemohou podle zákona stávkovat. Podle Hronka ale mohou vstoupit do stávkové pohotovosti a tím podpořit pracovníky například uhelných elektráren.

Podobné akce zatím neplánují ani odboráři další části skupiny ČEZ, integrovaných dceřiných firem, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO. Jejich zástupce Karel Klusák řekl, že pro příští rok požadují růst mezd o deset procent, jednání se zaměstnavatelem by rádi uzavřeli nejpozději do poloviny prosince.

Český statistický úřad na začátku září oznámil, že průměrná hrubá měsíční mzda v ČR letos ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 34 105 korun a poprvé tak ve čtvrtletním sledování překonala 34 000 korun. Úřad zároveň ale upozornil na to, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 5 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.