Ilustrační foto - wikimedia commons

Nebezpečné chemikálie v Berounce

Nebezpečné chemické látky, které minulý týden unikly do vody v Klatovech, připluly v Berounce do středních Čech.

Ráno je monitoring zachytil v Roztokách, v pátek zřejmě dorazí do Berouna, informovalo na svém webu středočeské hejtmanství. Látky se do vody dostaly minulý týden z výrobní firmy v Klatovech, nejprve do Drnového potoka a postupně pak do Úhlavy a do Berounky.

Znečištěná voda se má podle předpokladů dostat v pátek odpoledne do prostoru u malé vodní elektrárny v Berouně. »Havarijní monitoring vývoje nebezpečných látek na Úhlavě a Berounce nadále probíhá,« uvedlo hejtmanství.

Středočeský kraj doporučuje lidem z preventivních důvodů nečerpat podzemní vodu ze studní v bezprostřední blízkosti Berounky. »Pro řeku Berounku dále platí doporučení nepoužívat vodu na zalévání na zahradách, ani k napájení dobytka. Zároveň se nedoporučuje ani koupání,« uvedl kraj.

Výsledky rozborů odchycených ryb z Úhlavy by měly být do konce týdne, prokážou, či vyvrátí možnost vlivu konzumace ryb z kontaminované vody na lidské zdraví. Do té doby platí opatření, že lidé by neměli jíst ryby ulovené v Úhlavě a v Berounce.

Kvůli látce v Úhlavě Plzeň odstavila v neděli večer svou úpravnu vody, neboť z Úhlavy se bere pitná voda po město. Hasiči v pondělí instalovali stovky metrů hadic. Vodárna náhradním vedením až do úterních 13.00 čerpala velkokapacitními čerpadly vodu z řeky Radbuzy. V noci na úterý koncentrace chemikálie v Úhlavě výrazně klesly, takže vodárna z ní mohla odpoledne obnovit odběr. Případem se zabývá policie. V Úhlavě uhynuly ryby.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.