Japonský sen rázně utnuli Jihoafričané

Ragbisté Nového Zélandu deklasovali na mistrovství světa v Japonsku ve čtvrtfinále 46:14 Irsko a udělali další krok k třetímu titulu za sebou. Soupeřem All Blacks v semifinále bude příští sobotu Anglie, jež porazila také jednoznačně 40:16 Austrálii. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Jihoafrická republika a Wales.

Irsko sice z předchozích tří zápasů Nový Zéland dvakrát porazilo, v Tokiu ale vládli trojnásobní mistři světa. Položili sedm pětek, z toho první dvě Aaron Smith. Irové, kteří byli před turnajem světovými jedničkami a usilovali o první semifinále na MS v historii, vymazali nulu na kontě až v závěrečné desetiminutovce za rozhodnutého stavu.

Anglie se v souboji bývalých mistrů světa v Óitě dostala do vedení 14:3 v prvním poločase díky dvěma pětkám Johnyho Maye během tří minut. Australané se sice krátce po pauze zásluhou pětky Mariky Koroibeteho přiblížili na rozdíl jediného bodu, na to ale okamžitě zareagoval pětkou Kyle Sinckler a Anglie už zbytku utkání dominovala.

Cheika skončil

Australané nepostoupili do semifinále teprve potřetí v devíti ročnících MS a ve všech případech podlehli Anglii. Ta přešla přes čtvrtfinále poprvé od finále v roce 2007. Reakcí na debakl Australanů je konec trenéra Michaela Cheiky. Před čtyřmi lety s týmem »Wallabies« slavil stříbrné medaile, ale sobota znamenal pro protinožce černý den.

Ragbisté Walesu po dokonalém obratu ve druhém poločase porazili Francii nejtěsnějším poměrem 20:19. Potřetí v historii se probojovali Velšané mezi nejlepší čtyři týmy. Sice nezvládli začátek a po devíti minutách prohrávali po dvou položených pětkách 0:12, ale vzápětí dostali míč do brankoviště soupeře a v poločasové přestávce prohrávali 10:19.

Velšský obrat

V úvodu druhé půle byl vyloučen na francouzské straně za faul loktem autor první pětky utkání Sébastien Vahaamahina a Wales početní výhodu zužitkoval. Rozhodující akce se Velšanům povedla šest minut před koncem, kdy položil pětku Ross Moriarty a Dan Biggar z následného kopu dokonal obrat. Kopáč Walesu se v zápase zasloužil o 10 bodů.

Velšané budou hrát o druhou medaili v historii, v roce 1987 získali bronz.

Japoncům skončil domácí sen o medaili. Zatím procházeli turnajem bez zakolísání, ale ve čtvrtfinále tvrdě narazili, když v Tokiu podlehli Jihoafričanům celkem jasně 3:26. Ještě do poločasu drželi se soupeřem krok a prohrávali jen 3:5, ale v druhé části zápasu už dominovali ragbisté v zelených dresech. Jihoafričtí obhájci bronzu mohou nadále doufat v třetí titul po letech 1995 a 2007.