To je zlaté posvícení…

V Muzeu lidových staveb v Kouřimi propuklo v neděli 20. října tradiční lidové svatohavelské posvícení. Chalupy i náves ožily besedami, dílnami, tancem, zpěvem, hodováním i stánky s dobrotami a řemeslnými výrobky.

Na návsi předváděl folklórní soubor Horačky rekonstrukci lidového zvyku stínání kohouta z Podještědí, jejich Jakej trest nešlechetnýmu škůdnikoj přišel zaujal přihlížející stejně tak, jako pásmo písní a tanců Kytka, koloušek, věneček, šejdovec aneb Nepudu z hospody, šelma bych byl.

Nemohlo chybět ani povídání s etnologem na téma Lidová píseň v Polabí nebo komentované prohlídky Muzea lidových staveb s výkladem historika. Zajímavá byla i beseda O jídle a hodování nebo beseda s ukázkou pokrmů Lidová strava při podzimních pracích.

V chalupách se debatovalo o posvícenských lidových obyčejích, zažít bylo možné i Pěknou hodinku s pantáty Drahovzalem a Dědkem.

»Program byl skutečně pro celou rodinu, děti zaujaly i dobové dětské hry v podání ZUŠ Kouřim a kolotoč řezbáře Matěje, samozřejmě i ovečky a kozy, atmosféru doplňoval i flašinetář a malý jarmark,« pochválil program předseda krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

K posvícení patřilo tradičně i krouhání, šlapání a nakládání zelí, pečení řepánků a mětýnek nebo malování svatých obrázků, své produkty představovala i bylinkářka, likérník či vinař.

Další plánované národopisné pořady v Kouřimi budou Svatomikulášská obchůzka 7. prosince a Zlatá adventní neděle 22. prosince. Nový rok začne Tříkrálovou koledou 5. ledna a Masopustem 23. února.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.