Ilustrační FOTO - Pixabay

Kuba se vypořádává s černým trhem

Kuba plánuje umožnit některým obchodům prodávat domácí spotřebiče a další zboží za americké dolary. Podle prohlášení viceprezidenta Salvadora Valdese Mesy by 77 obchodů po celé zemi mohlo začít prodávat zboží za dolary koncem tohoto měsíce.

Země bojuje s černým trhem lidí. Kubánci cestují do států jako Haiti, Mexiko, Panama a Rusko, kde utrácejí celkově stovky milionů dolarů na nákupy zboží, které pak doma přeprodávají. Ministr hospodářství a plánování Alejandro Gil uvedl, že Kubánci mohou dále cestovat a nakupovat v zahraničí, nyní ale budou čelit konkurenci státu, který kontroluje většinu ekonomické aktivity.

Vláda v červenci schválila zvýšení platů státním zaměstnancům a penzí, aby stimulovala poptávku. Rovněž zavedla cenovou kontrolu u mnoha produktů a uvedla, že bude pracovat na zvýšení domácí výroby, aby uspokojila rostoucí poptávku.

Kuba má v současnosti dvě měny, peso a konvertibilní peso, jehož hodnota je 24 pesos. Držení dolarů a dalších obchodovatelných měn je legální, ale tyto měny nebyly doposud považovány za zákonné platidlo pro nákupy v zemi.

Kubánci, kteří budou chtít nakupovat ve specializovaných prodejnách, budou potřebovat bankovní kartu pro platbu v dolarech vydanou k účtu vedenému v obchodovatelných měnách, jako je dolar nebo euro. Lidé mohou tyto měny získávat od příbuzných ze zahraničí nebo jinými způsoby, jako výměnou místní měny na ulici, uvedla vláda.

Gil dodal, že zisk z prodeje zboží v dolarech půjde částečně do oživení místní produkce, napsala agentura Reuters.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


tomasklima162
2019-10-23 21:55
slechta48 U nás nevládnou komunisté takže tu žádné speciální
dolarové obchody pro "lepší lidi" naštěstí nemáme.
slechta48
2019-10-22 16:26
Naši dělníci v kapitalismu berou výplatu v "$"?
tomasklima162
2019-10-22 14:19
A budou dělníci brát plat v dolarech nebo ti mají v socialismu prostě
smůlu?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.