Krása ukrytá v bronzu

Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy si v sobotu 19. října návštěvníci od rána užívali Mezinárodní den archeologie.

Letošní ročník byl spojen i se zahájením výstavy Krása ukrytá v bronzu/Poklady středních Čech očima archeologa a konzervátora, která představila tři nejvýznamnější bronzové depoty ze sbírek muzea.

Ostatní program byl také spjatý s hlavním tématem výstavy. Bylo možné si přinést nějaký »poklad z domova« a dozvědět se více o jeho materiálu, nahlédnout do procesu odlévání bronzu do kamenných, bronzových i hliněných kadlubů a zároveň si sám odlít malou cínovou dýčku. Vše na stanovištích po celém areálu muzea, na kterých se řešila i napínavá šifrovací hra.

Návštěvník si mohl zkoušet i náročnost terénní dokumentace nálezu depotu nebo shlédnout praktické ukázky patinace na měděných plíškách.

»Na již šestém ročníku dne archeologie v naší instituci oceňuji zejména praktické a poutavé přiblížení restaurátorského a konzervátorského umění a jejich nositelů, protože to vše bývá obvykle pro návštěvníky skryto,« ocenil akci po své návštěvě předseda středočeského krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Výstava Krása ukrytá v bronzu byla samozřejmě doplněna i komentovanými prohlídkami a přístupné byly i další aktuální expozice a výstavy.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.