Ilustrační FOTO - Pixabay

Výrazně rostou především ceny služeb

Ačkoliv celkově stouply spotřebitelské ceny za poslední tři roky o osm procent, řada položek zdražila výrazně více, především služby. Například tržní nájemné stouplo o 39 procent, brambory zdražily o 37 %, povinné ručení u aut o 24 % a nafta o 14 %. Naopak výrazný pokles cen v posledních třech letech zaznamenala především elektronika.

Vyplývá to z výpočtů hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera. »Růst některých cen byl tak v posledních letech výrazný, což řada domácností pocítila, ačkoli samotná průměrná inflace vykazuje nadále jednociferný růst,« uvedl Seidler.

Upozornil, že dvouciferným tempem rostly především ceny služeb, které reagovaly na příznivý ekonomický vývoj, vyšší ochotu domácností utrácet a na růst nákladů v podobě energií nebo mezd. Například denní obědové menu v restauracích zdražilo o 28 %. Stejně citelně zdražily služby spojené s domácností, jako jsou údržbářské a řemeslné práce, ale i oprava a údržba automobilů.

»Citelný růst cen je patrný i v cenách spojených s bydlením,« uvedl dále Seidler. Ceny elektřiny podle jeho výpočtů za poslední tři roky vzrostly o 16 %. Téměř dvoupětinový růst cen nájemného podle něj souvisí s napjatým trhem nemovitostí a nedostatečnou nabídkou bydlení.

»Podle čísel Eurostatu přesáhl růst cen nemovitostí v ČR za poslední tři roky 30 % a byl po Maďarsku druhý nejsilnější v zemích Evropské unie. Ceny starších bytů v ČR za poslední tři roky podle čísel Českého statistického úřadu vzrostly o 40 %,« doplnil ekonom.

Pokles cen byl podle něj za poslední tři roky markantní především u elektroniky. Například cena průměrné televize klesla o 46 %, mobilní telefony zlevnily o 45 %. »Mělo by jít o ceny očištěné o běžný technologický vývoj, takže nejde o nižší ceny jen proto, že tři roky stará elektronika bude zastaralá, a tudíž i levnější,« dodal.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.