Samhain na zámku Nižbor

V Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor se v sobotu uskutečnily tradiční oslavy keltského svátku Samhain.

Akce, kterou pořádá Ústav archeologické památkové péče středních Čech, byla součástí Mezinárodního dne archeologie.

Keltský začátek nového roku a současně doba, kdy se dle keltských legend stírá hranice mezi živým a mrtvým, se na Nižboře slavily hudbou, tancem a připomínkou keltských řemesel a způsobu života.

»Samhain je pro nás určitým vrcholem turistické sezóny a na zámku je již pošestnácté. Jsem rád, že si takto umíme připomenout vyspělou keltskou  kulturu a řemesla i archeologii, která nám tyto poznatky zprostředkovává. Postupně také obnovujeme stálou expozici věnovanou právě Keltům,« poznamenal předseda krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Pro děti byla přichystána archeologická dílna, zejména pro dospělé kulturní program v podání Keltů z Vousova Kmene, tanečního vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňové show. Nechyběla ani živá keltská hudba v podání kapel Dick O’Brass, Lua a Jauvajs. V rámci oslav byla i nová podoba stálé expozice o Keltech a k vidění byla již končící tematická krátkodobé expozice o prvorepublikové archeologii zahrnující i výzkum nedalekého keltského oppida Stradonice.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.