Děsivá prázdnota

Společnost, která si před 30 lety žádala změny, se nakonec stala obětí revoluce, která jim byla ukradena. To, že si tehdejší systém žádal změny, je reálný fakt, který nikdo ani nemůže rozporovat. Volání po větší uvolněnosti a řešení palčivých problémů se naakumulovalo do takové výše, že posléze došlo k přetečení poháru trpělivosti mnohých lidí. Na sklonku pozdního socialismu už bylo dávno jasné, že nic nebude tak jako dřív. Ke konci roku 1989 pohár netrpělivosti přetékal a této situace začaly využívat různé opoziční skupiny, potažmo skupiny zájmové.

Občané se poté po 17. listopadu stali oběťmi jedné velké iluze o tom, že vlastně bude lépe. Všichni posloužili jako užitečný komparz v cizím zájmu. Na jedné straně se vyskytovali ti, kdo říkali, že je nutné jít dále socialistickou cestou a ne druhé straně zavládlo nadšení, že už je svoboda a nastalo odlišení se od doby těsně předcházející pád reálného socialismu. Vlna euforie rozmetala staré pořádky a nastolila nové. Politické elity té doby se vyměnily jen díky různým kooptacím, které vlastně ani do demokratického systému nepatří, protože jsou často ryze účelové. Tyto kooptace posléze umožnily i přípravu různých zákonů, které byly šity na míru jen malé skupině lidí, které měla mít z nové doby značný prospěch.

Celý proces se nám neustále vrací, když se blíží ono pohnuté výročí převratu roku 1989. V médiích, ale i jinde neustále dostávají prostor bývalí disidenti, kteří primárně zapříčinili stav věcí, který zde máme dnes. A tak se můžeme například dozvědět, že »zkrachovalý« písničkách Jaroslav Hutka, který zpíval na Letné při demonstracích, kritizuje nedávno zesnulého mistra Karla Gotta s tím, že Gott byl právě ikonou normalizace. Ostatně si říkám, co čekat od pana Hutky, který nikdy nic nedokázal. Vlastně dokázal. V pravou chvíli se postavil na stranu těch, kteří v danou chvíli vítězili. Je to jeden z lidí, kteří zapříčinili to, jak se posléze revoluce roku 1989 vyvinula dál a že byla většinové společnosti ukradena. Poté nastala děsivá prázdnota a rozladění z nových poměrů.

Dodnes mnozí privatizátoři, Hutkové, umělci, hvězdy, tuneláři říkají, jak byla tehdejší doba špatná, že nic nebylo a že nejlepším obdobím byla doba poté. Nemůžeme nic namítat tvrzení, že tehdejší doba měla chyby. Ano, měla je. Každá doba je má a nese sebou i pozůstatky doby minulé. I dnes můžeme pozorovat jeden jev, který můžeme nazvat, že by lidé chtěli socialisticky pracovat, ale kapitalisticky žít. Jenže v dnešním kapitalismu se bohužel musí pracovat i žít ryze kapitalisticky. Vládne nám diktát peněz.

Mnozí lidé se dnes cítí tak, že jsou vlastně těmi, kdo revoluci v roce 1989 prohráli. Jsou na straně poražených a to i přesto, že v pochmurných chvílích pozdního socialismu stáli na náměstích a provolávali Havel na Hrad nebo Jakeše do koše. Jejich prozření přišlo příliš pozdě a to až ve chvíli, kdy začali pociťovat, že i na jejich jistoty sahá nějaký privatizátor, který je chce vystrnadit z jejich domovů. To už se ale odvíjela nová dekáda úplně jiného systému. Bylo to poslední desetiletí 20. století, které s sebou přineslo nejednu velkou loupež i bourání státu.

Jan KLÁN, předseda OV KSČM Kutná Hora


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 91 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Pisatel66
2019-10-27 08:11
Mimochodem, miki.13, já nevolím komunisty jak se domníváte. Volil bych
je kdyby je vedli takoví jako je Skála. Takže buď nevolím nebo volím
nejmenší zlo ze stran které mají šanci dostat se do PS : SPD.
Pisatel66
2019-10-27 07:54
miki.13 : nestojím o vaši lítost. Já sám se mám finančně a
majetkově lépe než před 1989. Život není jenom o plných krámech
krámů. Jsou věci které vy nikdy nepochopíte.Naštěstí ta
"drtivá většina" o které píšete už je menšinou, jen se to
nesmí zatím přiznat. Ale ledy už roztávají, i mainstream se pomalu
pochlapuje :
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/z-novin-cely-zivot-pomahala-ted-malem-
zemrela-hlady-40301382?dop-ab-variant=12&seq-no=1&source=hp
miki.13
2019-10-27 07:40
Pisatel66: Považovat názor někoho komu se po listopadu v naší zemi
líbí za názor vyšinutého agresivního pisatele, svědčí spíše o
vás. Možná kdybyste naslouchal názorům drtivé většiny našich
spoluobčanů, tak byste možná pochopil, proč jste propadli historicky
na nejnižší volební preference, proč vás téměř nikdo nevolí a
proč si tito lidé nepřejí návrat před listopad. A vy navrhujete
zrušit diskuzi. Je mi vás opravdu líto.
Pisatel66
2019-10-26 12:01
Nevím, nechci radit, ale považoval bych za vhodné diskusi zrušit.
Nepotřebuji číst chorobné výplody pár vyšinutých stále stejných
jedinců vybíjejících si tam svou agresivitu. K článku nemám co
dodat. Má pravdu, ale dokud nedojde ke změnám aspoň v celé Evropě
nezmění se nic ani u nás. Navíc jak známo "lid je vůl" a
volí stále stejné politiky na které pak stejně nadává.
kozpav
2019-10-25 11:39
Děkuji pane Klan, konzum je prázdnota.
donald.kaczerowski
2019-10-25 11:13
Necítím se podvedený, naopak, je mi dobře. Tzv. socialismus
komunistického typu odešel nenávratně do propadliště dějin a nic
jiného jsem si nepřál.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.