FOTO - wikimedia commons

Aktivisté vylezli na rypadlo

Rypadlo hnědouhelného Lomu Vršany na Mostecku obsadili ráno aktivisté. Protestují proti tomu, že ČEZ zamýšlí prodat elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka Pavla Tykače.

Osm lidí vylezlo na skrývkový bagr na Slatinické výsypce. Bagr byl v tu dobu mimo provoz, řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Se.ven Energy, které patří lom.

»Jasně říkáme ne prodeji Počerad, ne výjimce pro Chvaletice. Je potřeba obě elektrárny bezodkladně zavřít a s nimi i lom Vršany,« uvedli aktivisté v manifestu.

Skupinka mladých lidí je součástí českého »klimatického hnutí«. »Akce, které probíhají v rámci českého klimatického hnutí, podporujeme, ale podle nás je situace opravdu vážná, a myslíme si, že se o tom pouze mluví. Tak jsme to chtěli touhle formou dát najevo. Vylezli jsme nahoru, aby náš hlas byl opravdu slyšet,« řekla jedna z aktivistek.

Podle mluvčí Se.ven Energy obsadili protestující kolesové rypadlo K800 vysoké 31 metrů vysoké a 75 metrů dlouhé. »Událost jsme nahlásili Obvodnímu báňskému úřadu i policii, kterým při dalším postupu poskytneme maximální součinnost. V těchto případech je pro nás vždy nejvyšší prioritou bezpečnost a zdraví všech, kteří se v daném prostoru pohybují,« dodala Sáričková Benešová.

Policie přijala hlášení o protestu kolem 6:00. Opakovaně vyzvala účastníky této akce, aby opustila těžební stroj. Účastníci ale na vyzvání nereagovali. Jejich požadavkem prý je, aby s nimi udělala rozhovor Česká televize. Aktivisty policie sundávat z bagru odmítla, protože je to nebezpečné.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.