Harírí odejde

Libanonský premiér Saad Harírí oznámil, že rezignuje na svůj post. Reagoval tak podle ČTK na téměř dva týdny trvající protivládní protesty, jejichž účastníci pranýřují kabinet kvůli hluboké hospodářské krizi a údajné nečinnosti v boji proti korupci.

Harírí v projevu řekl, že jeho snahy o vyřešení situace se dostaly do slepé uličky a že proto podá demisi k rukám prezidenta Michela Aúna. Demisi podá on osobně i celý jeho kabinet.

Libanonský premiér Saad Harírí. FOTO - wikipedia commons

Rozsáhlé demonstrace v Libanonu začaly v půlce měsíce, k jejich vzniku přispěla plánovaná tzv. úsporná opatření včetně záměru zavést nové daně a poplatky, mj. na tabák, benzín i za některé sociální platformy, včetně používání sítě WhatsApp. Ačkoli premiér vzápětí slíbil Libanoncům rychlé reformy a od zavedení nových daní ustoupil, demonstranti v ulicích dál požadovali odstoupení vlády.

Libanonský veřejný sektor patří k nejzadluženějším na světě, veřejný dluh dosahuje 150 % HDP, upozorňuje opakovaně agentura Reuters. Kvůli protestům byly uzavřeny banky, školy i mnoho obchodů. Podle analytiků stojí za uzavřením bank kromě bezpečnostních obav rovněž obavy z výběrů úspor.

Stoupenci libanonských stran Hizballáh a Amal se navíc střetli v hlavní bejrútské ulici s protivládními demonstranty. Snažili se strhnout jejich stany a srážka přinutila policisty zasáhnout.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.