Ilustrační FOTO - Pixabay

Ruské firmy začaly bojkotovat dolary

Největší ruská ropná společnost Rosněfť přešla ve všech svých kontraktech z dolarů na eura. Chce tak ochránit své transakce před americkými sankcemi, uvedl generální ředitel Rosněfti Igor Sečin.

Washington pohrozil zavedením sankcí vůči Rosněfti kvůli aktivitám firmy ve Venezuele. Podle Rosněfti by ale takový krok nebyl legální. »Všechny naše vývozní smlouvy už se provádějí v eurech a potenciál pro práci s evropskou měnou je velmi vysoký,« řekl Sečin. »Prozatím je to vynucené opatření, abychom omezili dopad amerických sankcí na společnost,« dodal.

Také největší ruský producent zkapalněného zemního plynu Novatek uvedl, že u většiny svých kontraktů přešel na eura. Důvod je u něj stejný jako u Rosněfti.

K odchodu od dolaru vyzval ruský prezident Vladimir Putin. Cílem je omezit napojení na přetrvávající rizika dalších amerických sankcí. Ruská centrální banka proto loni snížila objem amerických státních dluhopisů ve svých rezervách.

Přechod na euro má však i své nevýhody. Podle současné politiky Evropské centrální banky musejí finanční instituce platit úroky za uložení nadbytečných rezerv u banky. Podle analytiků nemá smysl tyto peníze hromadit, když jsou negativní úroky.

Podíl eura na ruském vývozu se od roku 2015 zvyšuje. Moskevská burza uvedla, že rozhodnutí Rosněfti zvýší podíl eura na jejím celkovém denním obratu. Dosud se podíl eura na celkovém obratu zvyšoval pouze nepatrně. Loni podíl směny euro/rubl na celkovém obratu hlavního ruského devizového trhu vystoupil na 12 z 11 procent v roce 2017 a z devíti procent v roce 2016.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 29 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-01 23:04
Dolar se stává minulostí. Nic lepšího světovou ekonomiku nemůže
potkat.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.