Brazilský ultrapravicový prezident Jair Bolsonaro. FOTO - wikimedia commons

Bolsonaro pod tlakem brazilské opozice

Brazilský ultrapravicový prezident Jair Bolsonaro by měl být předvolán k výslechu v souvislosti s vyšetřováním loňské vraždy radní města Rio de Janeira Marielle Francové, žádá tamní opozice v reakci na výpověď jednoho ze svědků v případu.

Ten totiž uvedl, že jeden z podezřelých šel v den vraždy levicové političky Francové za Bolsonarem domů. Bolsonaro, který byl tehdy poslancem, informaci zveřejněnou poprvé televizí O Globo logicky kategoricky odmítl a televizi podrážděně označil za nemorální žumpu, která si prý historku vymyslela, aby ho odstranila z úřadu, do kterého se ostatně dostal kontroverzním způsobem, když brazilská pravice účelově dala předtím uvěznit největšího favorita voleb, levicového exprezidenta Lulu.

Televize O Globo a po ní další média v úterý informovala o výpovědi vrátného obytného komplexu ve čtvrti Barra de Tijuca na předměstí Ria, kde bydlel tehdy jeden z podezřelých z vraždy Francové i Bolsonaro. Vrátný při výslechu podle brazilské televize uvedl, že v den vraždy jeden z podezřelých přišel a chtěl navštívit Bolsonara. Ten byl ale v té době podle ČTK v metropoli Brasília, kde se jako poslanec účastnil jednání parlamentu.

»Tato informace je velmi závažná, Brazílie nemůže žít s pochybnostmi o možném vztahu prezidenta republiky s vrahem,« reagoval Juliano Medeiros, předseda levicové Strany socialismu a svobody (PSOL), k níž patřila i zavražděná radní. Dodal, že bude žádat okamžitý výslech prezidenta před nejvyšším soudem.

Brazilský prezident, který je nyní na návštěvě Saúdské Arábie, na zprávu televize O Globo reagoval rozhořčeně ve videu, které zveřejnil na sociálních sítích. Bolsonaro v něm kritizoval i guvernéra Ria Wilsona Witzela, jehož obvinil z úniku tajných informací z vyšetřování.

Populární radní Francová byla zastřelena vloni v březnu spolu se svým řidičem, když se vracela ze shromáždění za práva černošských žen. Její smrt vyvolala po celé zemi rozsáhlé protesty. Zvolení Bolsonara však vražda i tak nezabránila.

Francová, zavražděná v 38 letech, proslula jako bojovnice za práva menšin a často veřejně kritizovala i policii za zabíjení nevinných lidí při raziích proti drogovým gangům v chudinských čtvrtích Ria. Panuje proto podezření, že tato černošská politička, která se netajila lesbickou orientací, byla zavražděna na politickou objednávku.

Letos v březnu policie zatkla kvůli podezření z její vraždy dva bývalé policisty Ronnieho Lessu a Elcia de Queiroz. Ti byli podle místních médií členy polovojenských milic, které v Riu bojují proti organizovaným zločineckým gangům.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.