Arménka klečí u mrtvého dítěte. FOTO - wikimedia commons

Nekritická hysterie kvůli genocidě Arménů

Turecko si předvolalo amerického velvyslance v Ankaře Davida Satterfielda. Učinilo tak poté, co Sněmovna reprezentantů USA v úterý přijala rezoluci uznávající turecký masakr Arménů za genocidu.

Pro rezoluci, která není právně závazná, ale vyjadřuje postoj sněmovny ke stovkám tisíc arménských obětí Turky organizovaných čistek v Osmanské říši během 1. světové války, hlasovala drtivá většina kongresmanů. Turecké ministerstvo zahraničí text dokumentu odsoudilo, stejně učinil i prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan.

Masakr Arménů, který si podle historiků vyžádal 1,5 milionu obětí a který mnozí označují za první genocidu 20. století, je pro Turecko mimořádně citlivé téma. Ankara termín genocida odmítá a tvrdí, že násilnosti tehdy panovaly na obou stranách, stejně tak považuje za nadhodnocený počet 1,5 milionu mrtvých.

Pozůstatky Arménů zmasakrovaných v Erzincanu. FOTO - wikipedia commons

Erdogan podle agentury Reuters prohlásil, že americká rezoluce nemá žádnou hodnotu a Turecko ji neuznává. Dodal podle ČTK, že turecký parlament na postup amerických kongresmanů odpoví.

Masakr Arménů považuje podle listu The Washington Post za genocidu zhruba 30 zemí světa a také s výjimkou Mississippi všechny státy USA. Předloni v dubnu jej za genocidu uznala i česká Poslanecká sněmovna. Už v letech 1975 a 1984 tak učinila i americká Sněmovna reprezentantů, sama americká vláda tak udělala písemným prohlášením v roce 1951.

Označování masakru z let 1915-18 za genocidu se nicméně stalo v americko-tureckých vztazích politickým tématem, neboť podobné rezoluce byly ve sněmovně v uplynulých desetiletích opakovaně navrhovány, nikdy se ale nedostaly do hlasování v plénu. Stalo se tak až nyní, kdy Turecko čelí kritice za vojenskou invazi na severovýchodě Sýrie. Z oblasti tu vytlačuje syrské Kurdy, spojence USA během tažení proti teroristickému hnutí Islámský stát.

Erdogan tvrdí, že se všichni Kurdové dosud z vytčené zóny na území Sýrie nestáhli, od zítřka začnou v pásmu fungovat turecko-ruské vojenské hlídky…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.