FOTO - wikimedia commons

Památník ohlídají kamery

Památník Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě by mohl být pod trvalým dohledem kamer.

O jejich instalaci uvažuje centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který má památku ve své správě, řekl mluvčí radnice David Račák. Památník v minulém týdnu poškodil červenou barvou zatím neznámý pachatel. »Uvažujeme o nainstalování kamer, protože památník nebyl pomalován poprvé. Zároveň požádáme Městskou policii Ostrava o trvalý zvýšený dohled u památníku,« uvedl Račák.

Památník, kde je uloženo 668 uren s popelem vojáků Rudé armády, československých tankistů a občanů Ostravy, kteří padli při osvobozování města, už se podařilo vyčistit a uvést do původního stavu. O odstranění barvy se postarala specializovaná firmy z Prahy, která na místě začala pracovat v úterý.

»Čištění památníku je hotovo a ukončeno. Trvalo dva dny. S prací firmy jsme byli velmi spokojeni, veškerou činnost dělala pod dohledem restaurátora z Národního památkového ústavu. Ze strany památkářů žádné připomínky k pracím nejsou, z jejich úhlu pohledu vše proběhlo standardně a v pořádku,« uvedl Račák.

Firma si podle něj za vyčištění památníku naúčtovala 82 280 korun včetně DPH, tedy cenu, jakou předem avizovala. »Další náklady ještě vyčíslí Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu za oplocení a zaplachtování památníku v době čisticích prací, a taky za vodu, kterou tam technické služby vozily, a samozřejmě za pohonné hmoty,« řekl Račák.

Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci a výtržnictví. Pachateli tak hrozí trest vězení od šesti měsíců do tří let. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že v případu nenastal žádný zásadní posun a dosud nikdo nebyl obviněn.

Poničení ostravského památníku, u něhož bývají pietní akce, nahlásil minulou středu městské policii kolemjdoucí. Čin odsoudilo vedení města i obvodu. Kromě poškození čelní strany památníku se sousoším byl památník postříkán nápisy. Jedním z nich byl nápis »Budapešť 1956«, který připomněl maďarské protikomunistické povstání. Ve stejný den někdo barvou poškodil památník padlých rudoarmějců v Brně-Králově Poli. Památník nechala očistit městská část. Pomník je kulturní památkou, celý proces očištění tak musejí posoudit památkáři.

Památník Rudé armády byl v Ostravě odhalen v roce 1946 při prvním výročí osvobození Československa. V roce 1978 byl památník prohlášen národní kulturní památkou.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 22 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-07 14:32
Navrch by to chtělo pár, na správnou tlamu situovaných, výchovných
"facek", dá-li Pán Bůh...
tonytonda1
2019-11-01 17:05
On se zas nějakej ten nacista nebo gaulaiter typu Prahy 6 najde, co se na
tom pomníku vyřádí kamera nekamera
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.