Šéf NATO z Kyjeva diktoval Moskvě

Generální tajemník paktu NATO Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby přestalo podporovat separatisty na východě Ukrajiny, stáhlo odtud všechny své vojáky a vrátilo plavidla ukrajinské armády, jež zadržuje. Rusko trvale odmítá, že by se na konfliktu podílelo.

Jens Stoltenberg. FOTO - wikipedia commons

Stoltenberg přijel do Kyjeva na jednání komise NATO a Ukrajiny, během něhož se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Za povzbudivé Stoltenberg označil zprávy o pokroku v některých částech východní Ukrajiny, kde se v oblasti města Zolote před několika dny začaly odpoutávat jednotky ukrajinské armády od sil proruských separatistů. Ukrajinský prezident před začátkem schůzky se Stoltenbergem oznámil, že pokud bude dodržováno příměří, začnou se v pondělí 4. listopadu odpoutávat znepřátelené síly i v oblasti obce Petrivske.

Stažení vojáků obou stran je považováno za poslední překážku mírových jednání mezi Ukrajinou, Ruskem, Francií a Německem, označovaných jako normandský formát. Cílem rozhovorů je konflikt na Donbasu ukončit. Ukrajinská armáda bojuje proti proruským aktivistům v Luhanské lidové republice a sousední Doněcké lidové republice od jara 2014. Ruský prezident Vladimir Putin dal ve středu najevo, že je pro konání summitu v normandském formátu. Je podle něho ale třeba počkat s ním do chvíle, až bude stažení vojáků i zbraní dokončeno.

Šéf NATO do Kyjeva přicestoval z ukrajinského přístavu Oděsa, kde navštívil čtyři lodě NATO, které hlídkují v Černém moři. Jde o plavidla patřící Bulharsku, Itálii, Rumunsku a Španělsku. Zelenskyj včera řekl, že Ukrajina chce »v rámci obnovení stability a bezpečnosti v černomořské oblasti spolupracovat s NATO«, uvedla agentura TASS.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 19 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2019-11-01 17:16
Měli by si politici "garanti" podporující režim v Kyjevě
osvěžit paměť co vlastně před pěti a čtyřmi léty podepsali.
Stažení vojsk ve dvou zkušebních úsecích na linii fronty je jen a
pouze jeden z bodů dohod z Minska. Za čtyři roky Ukrajina dosud
nesplnila ani ten první. Střílí na povstalce
příměří/nepříměří, umírají civilisté i příslušníci milice,
hoří domy a usedlosti.
tonytonda1
2019-11-01 17:06
Stoltenberg je dobře placená figurka režírovaná Amíkama, která si
chce svůj plat a funkcičku zasloužit.
hajek.jiri51
2019-11-01 16:10
Občanskou válku začal Kyjev, Kyjev by ji měl taky ukončit a začat
rokovat z vlastními občany, kterých přes 13 000 surově zavraždil.
Plus ty v Oděse. A necpat se do NATO.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.