Indie. Kašmír ztratil autonomii a byl rozdělen

Indie oficiálně uvedla v platnost zákon, kterým zrušila autonomní status indické části Kašmíru. Jeho území navíc rozdělila na dvě svazová teritoria - Džammú a Kašmír a Ladákh, která budou pod přímou kontrolou indické vlády. Podle médií krok přispěje k upevnění moci Dillí nad touto oblastí, která je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové.

Teritoriální dělení Kašmíru. FOTO - wikipedia commons

Indický parlament v srpnu schválil návrh zákona, který vzal Kašmíru status, jenž mu zaručoval řadu výsad včetně práva schvalovat vlastní zákony, kontrolovat vlastnictví půdy či mít vlastní vlajku. Kabinet premiéra Naréndry Módího vedený hinduistickými nacionalisty zrušení zvláštního statusu státu Džammú a Kašmír zdůvodnil tím, že dřívější právní úprava bránila začlenění kašmírského území do Indie. »Nyní budeme svědky skutečné federální spolupráce. V Džammú a Kašmíru budou vybudovány dálnice, železnice, školy a nové nemocnice, což zajistí rychlý rozvoj regionu a zvýší životní úroveň obyvatel,« řekl Módí.

Situace v Kašmíru se ale od srpna nevrátila k normálu. Dillí tehdy v obavách z nepokojů přijalo v oblasti přísná bezpečnostní opatření, vyslalo tam desítky tisíc vojáků, vykázalo turisty a omezilo pohyb obyvatel. Teprve před dvěma týdny byly částečně v Kašmíru obnoveny mobilní telefonní služby, které indická vláda přerušila s cílem zabránit demonstracím. Řada škol dále zůstává prázdná a mnoho obchodů, restaurací a hotelů na protest neotevřelo. Stovky lidí drží indické úřady ve vazbě. Řadové kašmírské politiky i separatisty bojující za samostatný stát či sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Region Kašmíru je rozdělen mezi Indii a Pákistán, které o něj od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 svedly dvě ze tří válek.

Po rozdělení kašmírského území zůstává 98 % jeho obyvatelstva ve svazovém teritoriu Džammú a Kašmír. To sestává z převážně muslimského údolí Kašmír, kde žije na osm milionů lidí, a z převážně hinduistického Džammú s asi šestimilionovou populací. Druhým svazovým teritoriem je Ladákh, jehož 300 000 obyvatel tvoří z poloviny buddhisté a z poloviny muslimové. Oblast Ladákhu leží na východě dosavadního státu Džammú a Kašmír a je známa malebnou krajinou s opuštěnými skalnatými náhorními plošinami a zasněženými vrcholky hor, kde v klášterech žijí buddhističtí mniši a potulují se levharti sněžní. Indická vláda si od odtržení Ladákhu slibuje rozvoj turistického ruchu v tomto regionu, jenž podle ní doplácel na spojitost se státem Džammú a Kašmír považovaným za nepříliš bezpečný. Buddhistické obyvatelstvo o odtržení Ladákhu od Kašmíru dlouho usilovalo, nyní se ale obává přílivu hinduistů z ostatních částí Indie, záborů půdy, kterou si dosud lidé z ostatních částí Indie zde nesměli kupovat, a poškození křehkého ekosystému unikátní vysokohorské pouště.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.