FOTO - archiv

Asad hodnotí situaci na severu země

Cílem syrského režimu je obnovit moc státu nad územím v severovýchodní Sýrii, které měli v posledních letech pod kontrolou Kurdové. Bude to ale postupný proces. V rozhovoru se syrskou státní televizí to ve čtvrtek prohlásil syrský prezident Bašár Asad.

Rusko-tureckou dohodu, na jejímž základě Moskva a Ankara zahájily společné pohraniční hlídky na severovýchodě Sýrie, označil Asad za dočasnou. Doufá ale, že mu v blízké budoucnosti pomůže znovu ovládnout sever Sýrie.

»Tahle dohoda je dočasná, ne trvalá… Musíme rozlišovat mezi konečnými a strategickými cíly na jedné straně a taktickým přístupem na straně druhé,« řekl Asad.

Dohoda je podle něj pozitivní, protože s ní Rusové »ovládli Turky a vymanévrovali Američany… Nedosáhla všeho v tom smyslu, že nepřinutí Turky odejít okamžitě. Omezí ale škody a vydláždí cestu pro osvobození tohoto regionu v budoucnu, či v blízkém budoucnu, doufám,« řekl Asad, jehož spojencem v občanské válce je Moskva už několik let.

Asad rovněž uvedl, že nechce Turecko považovat za nepřítele. Turecký prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan se ale podle něj sám udělal nepřítelem svou politikou nepřátelskou vůči Sýrii. V občanské válce v Sýrii, která vypukla v roce 2011, Ankara podporuje teroristy bojující proti Asadově vládě.

Syrský prezident řekl, že nebude okamžitě žádat kurdské jednotky, aby se vzdaly zbraní. Konečným cílem vlády je ale obnovit státní moc nad celým územím Sýrie. Severovýchod země ovládly během několika let občanské války arabsko-kurdské milice, jejichž hlavní součástí jsou Kurdové. Po nelegální turecké invazi zahájené 9. října a po tom, co Spojené státy přestaly Kurdy na místě podporovat, domluvily se kurdské milice na společném boji proti turecké armádě s Asadem. Ten dodal, že syrská armáda má pod kontrolou většinu regionu dříve ovládnutého Kurdy, ne však celý.

Asad v rozhovoru také označil amerického prezidenta Donalda Trumpa za »úplně transparentního« ve svých záměrech udržet americkou kontrolu nad syrskými ropnými poli v provincii Dajr az-Zaur na východě Sýrie. Podle Asada ale zároveň Trumpův úmysl nechat malé množství amerických vojáků v této oblasti ukázal, že USA jsou koloniální mocnost odsouzená k odchodu ze Sýrie. Podle Asada ale jejího odchodu nelze dosáhnout v brzké době.

Hlídky v akci

V pátek spuštěné rusko-turecké první společné hlídky na severovýchodě Sýrie u tureckých hranic mají sahat do syrského vnitrozemí až do hloubky 10 kilometrů. Agentura AP uvedla, že podle úterního sdělení turecké armády nemají zahrnovat město Kámišlí. Východně od něj ve čtvrtek začali opět hlídkovat američtí vojáci…

Smyslem rusko-tureckých hlídek je zajistit, že se k hranici nevrátí oddíly syrských Kurdů, kteří se museli v rámci dohody Moskvy a Ankary od této linie stáhnout. Rusko-turecká dohoda zastavila tureckou agresi.

Společné hlídky začaly u městečka Darbásíja v provincii Hasaká. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že společný konvoj vyjel od celnice v Darbásíji, kde se členové ruské vojenské policie setkali s tureckými pohraničníky. Konvoj se vydal směrem na západ podél hranice. Skládá se z terénních aut Tigr a obrněných aut Tajfun ruské vojenské policie a z obrněných aut Kirpi turecké pohraniční stráže. Trasa hlídky je dlouhá 110 kilometrů.

Turecko při své říjnové invazi na severu Sýrie ovládlo pohraniční úsek v délce 120 kilometrů, ale Ankara původně oznámila, že chce zřídit bezpečnostní pásmo podél hranice v délce 450 kilometrů… V tom jí nyní brání přítomnost syrské armády, kterou povolali na pomoc k hranici Kurdové. Současné rusko-turecké hlídky se tedy budou odehrávat v úseku mezi městy Rás al-Ajn na východě a Tall Abjad západně od něj, napsala ČTK.

Turecký deník Daily Sabah napsal, že v Ankaře byla očekávána ruská vojenská delegace, která má s tureckým armádním velením dále jednat o taktických a technických záležitostech společných hlídek.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 42 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.