FOTO - Pixabay

Protivládní odpor v Iráku neutichá. Sílí

Tisíce demonstrantů v sobotu i v neděli dál blokovaly přístupové cesty do hlavního iráckého námořního přístavu Umm Kasr. Provoz v něm stojí od středy, protestující ho ochromili o den dříve. Bezpečnostní síly proti nim nasadily slzný plyn a střílely ostrými náboji, nejméně 30 lidí bylo zraněno. V Bagdádu přišel jeden demonstrant o život.

Přes přístav Umm Kasr do země silně závislé na importu potravin proudí obilniny, olej a další důležité komodity. Nákladní vozy nemohou do přístavu ani z něj a některé mezinárodní námořní dopravní firmy tam proto zastavily provoz. V sobotu demonstranti rozlícení zásahem bezpečnostních sil v noci na sobotu zapalovali pneumatiky a stavěli betonové zátarasy.

Několikatýdenní protesty proti korupci a ekonomickým problémům pokračují také v irácké metropoli Bagdádu, kde policie zabila demonstranta a 91 lidí zranila. Stále protestují tisíce lidí. Nestačí jim pouhé kosmetické reformy, jimiž se je vláda snaží uchlácholit, žádají odchod a výměnu celého kabinetu a také všech poslanců. A dávají to najevo. Zástupy lidí nadále okupují náměstí Tahrír v centru metropole, přičemž srážky s policií se soustředí na most přes řeku Tigris, který Tahrír spojuje se Zelenou zónou, s vládními budovami. Jednu ze tříd ústících na Tahrír v sobotu bezpečnostní složky zabarikádovaly ve snaze snížit účast na manifestaci, nakonec ale pod tlakem demonstrantů zátarasy odstranily. Jednotky na dvou mostech také použily slzný plyn, protestující ale ze svých pozic neustoupili.

Nepokoje, které v Iráku vypukly před měsícem, si už vyžádaly životy více než 250 lidí. Účastníci protestů žádají zejména vymýcení korupce a zlepšení mizerného stavu veřejných služeb. V pátek vyšly do ulic i tisíce lidí ve městě Basra, které leží 60 kilometrů severozápadně od Umm Kasru. V posledních dnech protesty dramaticky nabraly na síle. Cíle demonstrantů se rozšiřují a obsahují nejen požadavek rezignace vlády, ale nově i změny politického systému ustaveného po roce 2003. »Chceme konec sektářského sdílení moci, pracovní místa by neměla být rozdávána podle toho, jestli jste šíit nebo sunnita. Chceme, aby všechny tyhle strany zmizely a nahradil je prezidentský systém,« řekl 22letý student práv, který na náměstí Tahrír strávil posledních deset dní.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 7 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-04 16:40
Opravdu jednoznačné"vítězství" západní
"demokracie" nad Saddámovým diktátem. Ještě že ropa
zřejmě teče z Iráku jinudy a za babku, že.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.