»Stav nacistické nouze« v Drážďanech

Zatímco řada měst po celé Evropě včetně ČR vyhlásila v reakci na klimatické změny »stav klimatické nouze«, v Drážďanech řeší radnice jiný problém. Kvůli pravicovým extremistům, kteří se ve městě často scházejí a nezřídka páchají trestné činy, vyhlásila saská metropole »stav nacistické nouze«, uvedla v pátek DPA.

Podle rezoluce, již přijalo drážďanské zastupitelstvo ve středu většinou hlasů, lze ve městě stále častěji pozorovat otevřené projevy namířené proti demokracii a pluralismu a projevy nepřátelské k lidem a pravicově extremistické, které někdy vyústí až v násilí. »Toto město má problém s nacisty,« řekl zastupitel Max Aschenbach ze satirické strany Die Partei (Strana), který s nápadem vyhlásit »stav nacistické nouze« přišel. Upozornil v té souvislosti např. na činnost protiimigračního a protiislámského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Drážďany by měly na základě přijaté rezoluce více podporovat demokracii v každodenním životě a lépe chránit menšiny a oběti krajně pravicového násilí.

Rezoluci, která hovoří o »stavu nacistické nouze«, podpořili také zastupitelé ze strany Levice, z řad sociálních demokratů, zelených i liberální FDP. Člen FDP Holger Hase ale zároveň kritizoval vybraný pojem, který podle něj město poškodí - i vzhledem k tomu, že se Drážďany ucházejí o titul evropského hlavního města kultury pro rok 2025. Křesťanští demokraté (CDU), kteří rezoluci nepodpořili, označili pojem za »jazykový přehmat«. Spolek RAA Sachsen, který pečuje o oběti násilných činů spáchaných přívrženci krajní pravice, přijetí rezoluce přivítal. V roce 2018 napočítal v Drážďanech 60 trestných činů spáchaných pravicovými extremisty, v roce 2017 to bylo 52 činů. »A to je jen špička ledovce,« upozornil předseda spolku Robert Krusche. Řada obětí diskriminaci či napadení ani nehlásí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-04 16:36
Je scestné označovat dnešní "pravicové radikály" za
nacisty. Ale i kdyby, pokud se vyskytují, co je toho příčinou? Zdá se
mi, že to jsou tkzv. "demokrati", kteří jsou u koryt a to co a
jak dělají. Jsou nepoučitelní a pokud sejí vítr, můžou čekat zpět
bouři. A o to i možná, jak už neúspěšně jednou, stálo to desítky
miliónů životů, zase jde.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.