Rozhovor Haló novin s Martou Semelovou, předsedkyní Krajského výboru KSČM Praha

Primitivní antikomunismus je to, nač se soustředí pražská pirátská parta

Nové vedení Prahy vystrkuje růžky. Zdá se mně dokonce, že jsme se v hlavním městě přesunuli do období těsně po Listopadu, kdy začal »hon na čarodějnice«. Nezdá se vám to také?

Je pravda, že pražská koalice (Piráti, Praha sobě, Spojené síly pro Prahu-TOP 09, STAN) pod vedením Zdeňka Hřiba (Piráti) priority, s nimiž vyrazila do předvolební kampaně, aby nalákala voliče, poněkud přehodnotila. Namísto slibované dostupnosti bydlení jeho zdražování, namísto bytové výstavby budování Muzea paměti 20. století, které se má prý věnovat totalitním režimům v bývalém Československu. Jaká bude jeho podoba, si asi každý dovede představit. Primátor Hřib s arogancí sobě vlastní také odmítl převzít záštitu nad akcí, kterou chtěl Český svaz bojovníků za svobodu uspořádat k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Na Staroměstské radnici svazu odmítl zapůjčit i sál. Primitivní antikomunismus, přepisování historie a ambice plést se do zahraniční politiky, které rozumějí jako koza petrželi a zkazí, co můžou, to je to, na co se soustředí pražská pirátská parta a její souputníci.

Odstranění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády se zdá být nenávratné. Myslíte, že se fašizujícímu rozhodnutí radnice Prahy 6 vedené TOP 09 dá nějak zabránit?

Děláme a budeme dál dělat pro to maximum. Vystupujeme na jednáních zastupitelstev, interpelujeme, demonstrujeme, píšeme dopisy a články, vystupujeme v médiích, spustili jsme akci Květiny pro Koněva, na ministerstvu kultury leží žádost o prohlášení pomníku kulturní památkou. Spolu s právníky, poslanci, různými organizacemi, asociacemi a spolky usilujeme o zastavení těchto zvrácených útoků na pravdu. Sprostota, s níž je napadán Koněv a Rudá armáda, jež měla lví podíl na osvobození od německého nacismu, uráží každého slušného člověka, který nepodlehl třicetiletému vymývání mozků. Tato drzost pražského primátora Zdeňka Hřiba, starosty městské části Praha 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a starosty městské části Praha 3 Jiřího Ptáčka (TOP 09/STAN) dokazuje, že jsou lidé, kteří mohou mít tituly před jménem, za jménem, ale vzdělání ani vychovanost se jich nedotkla. Tato zvláštní imunita je zřejmě velmi odolná, jinak by nebylo možné, aby vypustili z úst nesmysly, jako že se Praha osvobodila sama, a to 8. května, a tím vymazat i mrtvé z 9. května, barikádníky ze Zlíchova a městských částí na jihozápadě Prahy a na pět set sovětských vojáků, kteří při bojích kolem Prahy padli, a nemohli by vyzdvihovat vlasovce, kteří měli na svědomí zločiny, z nichž se na samém konci války chtěli vyvinit a uniknout spravedlnosti. Úporné snahy o vymazání paměti spojené se štvavou rusofobií považuji za hanebnost.

A nejde o ojedinělou záležitost, jsou tu další příklady. Instalování dehonestující desky plné lží na pomník maršála Koněva či jeho zahalování plachtou nařízením radnice Prahy 6, odmítnutí primátora vrátit na Staroměstskou radnici desku vyjadřující vděk I. ukrajinskému frontu Rudé armády za osvobození Prahy, kterou v roce 1946 odhalil prezident Edvard Beneš, kroky radnice Prahy 3 vedoucí k přejmenování Koněvovy ulice. Neofašisté inspirovaní těmito lumpárnami teď hanobí pomníky rudoarmějců v Ostravě, Brně a dalších městech. Ptám se, kdy se k těmto urážkám důrazně vyjádří vláda?

Je tu i kauza »smlouva s Pekingem«. Primátor z pirátské strany tvrdí, že jenom chtěli smlouvu zbavit ideologického nánosu a Čína se rozhodla překvapivě smlouvu zrušit. V té souvislosti mě napadá otázka: Jak vlastně v tomto případě chápat slovo ideologie?

Primátor Hřib a spol. se dlouhodobě chová jako český slon v čínském porcelánu. Plete se do zahraniční politiky, hraje si na znalce, kterým nikdy nebyl, a myslí si, že může mistrovat celý svět. Už se mu podařilo svým nenávistným amatérismem pobouřit Velvyslanectví Ruské federace, štěká jako malý mopslík na velkou Čínu a ve svém velikášství si myslí, že si před ním sedne na zadní část těla. Je to primitivismus první třídy, který poškozuje česko-čínské vztahy a naše ekonomické zájmy. Jestli si on a další pražští koaliční pidipolitici myslí, že to Číně nandají, když vyrazí na Tchaj-wan nebo začnou mávat tibetskou vlajkou, tak se normální člověk musí chytat za hlavu.

Jeho cestu s poslancem Michálkem a zastupitelkou Krausovou na Tchaj-wan máme prý chápat jako neideologickou...

Hřibovu výpravu na Tchaj-wan, kam ho doprovázela jeho manželka, vámi zmíněný poslanec Jakub Michálek a jeho přítelkyně Michaela Krausová, platila podle magistrátu protistrana. Můžeme se jen dohadovat, co bylo důvodem této vstřícnosti. Co je ovšem bez pochyb, je to, že tyto »promyšlené« aktivity mají negativní dopady na hlavní město a Českou republiku v současnosti i do budoucna. Ale to je zjevně těmto dobrodruhům ukradené.

Zastavme se u zastupitelky, donedávna předsedkyně klubu zastupitelů Pirátů v hlavním městě Krausové. Co by se stalo, kdyby takový střet zájmů, jaký měla či má ona s jednou pražskou soukromou společností, se provalil třeba u některé jiné politické strany?

To by bylo křiku… a v prvé řadě od transparentností se zaklínající pirátské partičky. Přitom proklamovaná průzračnost jejich politiky je stále víc a víc zakalená. Tajné schůzky Michaely Krausové s obviněným manažerem firmy JCDecaux, jež v Praze usiluje o významné veřejné zakázky, otazníky visící nad počtem a financováním Hřibových poradců, obsazování dozorčí rady Pražské plynárenské, střet zájmů neúspěšné kandidátky Pirátů na Praze 10, najaté na poradenství v oblasti sportu, za což od ledna do srpna dostala podle otevřených zdrojů 135 tisíc korun a firma jejího manžela získala zakázku na zajištění sportovního dne. A to nemluvím o vnitřních poměrech pirátské strany, které v těchto dnech vyplavaly na povrch.

Vedení pražské radnice přijalo řadu kontroverzních rozhodnutí směřujících proti obyčejným lidem. Jak tato opatření hodnotíte? Byla skutečně nutná?

To určitě nebyla. Bohužel se dotknou těch nejpotřebnějších. Například navýšení daně z nemovitosti zdraží v Praze už tak neúnosné ceny bydlení, stejně jako zdražení svozu komunálního odpadu o 30 procent. Pražská koalice (Piráti, Praha sobě, Spojené síly pro Prahu-TOP 09, STAN) zdražuje, až se za ní práší, a odnese to většina Pražanů – rodiny s dětmi, samoživitelky, senioři, zaměstnanci s nízkými příjmy. Co je platné přidání par stovek důchodcům, když mnohem víc zaplatí za zdražování prakticky všeho. Koalice nezapomíná ani na osoby zdravotně postižené – vozíčkáře, kterým omezila autobusovou linku H1. Opravdu lidský přístup k těm nejzranitelnějším.

Kde podle vás hledat příčiny, že revoluční Praha se najednou stala silně pravicovou a odklonila se od své pokrokové minulosti?

Praha má zvláštní postavení značně se odlišující od situace v celé republice. Je zde podprůměrná nezaměstnanost a výrazně nadprůměrné platy oproti jiným regionům. Jsou zde soustředěny nadnárodní firmy, banky, centrální úřady a instituce, ale také střední a vysoké školy. Je to město velkých rozdílů. Na jedné straně luxus a pozlátko, zbohatlíci, velkopodnikatelé a manažeři, na straně druhé jejich novodobí »poddaní«, kteří se bojí nebo stydí ozvat, bezdomovci a žebrající, lidé v dluzích, chudobě a exekucích. To je ovšem kapitalismus se vším, co k němu patří.

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.1, celkem 232 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


donald.kaczerowski
2019-11-05 08:16
novotnyjaro - V\ jste se svou spatlanou česko - slovenštinou jasnej. Tak
co tu melete o multi kulti.
fronda
2019-11-05 01:06
Jo, náckové prostě nemají Koněva rádi. A že po 30 letech kapitalismu
existují v Praze bezdomovci, to je samozřejmě vina komunistů, a taky
Putina.
novotnyjaro
2019-11-05 00:25
Je zajímavé, jak se Praha naráz změnila na multi-kulti město. PO
klasických pražácích ani páru, S upominkovými předměty
kšeftují,Ukrajinci,Rómové, a veskerá emělecká spodina Blocku"-.
Slyšet tu BUlhary,Chorváty,Srbi, Slovince,Poláky! Holt každý si chce
dnes naplniť svůj koš. Ale pochybuju, zda si pražské centrum-
Václavák, staré město,Staromák, Karlův most uchovalo své tradice. ,
když tam slyšíte.slovensčini/ zaplať Pán Bůh aspoň za
ni,Turečtinu, Bulharčinu,rumunčinu,polštinu,urajinčinu, A všichni
pridávají to samé. Gratulujem Bratia Česi, už ste nás dávno a opäť
predbehli!"
velkymaxmilian
2019-11-04 22:26
@joska.kořínek: Praha "byla tehdy tak rudá"pane Kořínku, že
"kudlu do zad" (spíše z milosti) skomírajícímu režimu
zasadilo okolo 10 000 dělníků z dávno "nerudých" Vysočan,
které na Václavák před třiceti lety přivedl kovář z Kolbenky pan
Petr Miller, asi tak. Jinak "Rudou záři nad Prahou" jsem v
životě a na vlastní oči viděl celkem třikrát. Prvně v srpnu 1974
jsme na ZS Štvanice v hospodě řešili s kamarády nové posily
hokejistů klubu XY, který tam hrával a na tehdy hořící Veletržní
palác, který byl co by kamenem dohodil jsme si šli podívat. Podruhé
jasem shodou okolností vyzvedával na nádraží v Braníku loď, kterou
jsem si tam poslal z Vráže u Písku o od "Mostu inteligence"
jel po Vltavě do loděnice v Podolí. Odlesk "ohýnku" ze
smíchovské fabriky Naftových motorů v řece byl úchvatný, bylo to
někdy začátkem osmdesátých let. Polistopadovou "rudou
záři", když hořelo večer křídlo Paláce na Výstavišti jsem
asi před deseti lety viděl z okna svého bytu. Velkou část studijního,
zaměstnaneckého a rodinného života jsem prožil na Praze 6. K mé
oblíbené osvěžovně tehdy patřila restaurace U topolů na třídě
Jugoslávských partyzánů. Tady jsme si často dělali srandu z jedné z
nejnevkusnějších soch v Praze, dá rozum, že řeč byla o Koněvovi ke
kterému je to od hospody pár metrů. "Šestka" je státem ve
státě pražském a kdo má matičku měst dobře zmapovanou nemůže být
aktivitami stávajícího starosty Koláře překvapen. Až zavítáte do
Prahy pane Kořínku zajděte K topolům na "plzničku", možná
tam narazíte na nějakého zákonodárce, který tam také může chodit
"na jedno" (případné jméno a partaj mi vypadla z hlavy). A
abych nezapomenul, to vás možná uspokojí, v boční ulici
"Zelené" bydlel Miroslav Štěpán...
hajek.jiri51
2019-11-04 17:37
Slepice vždy hrabe pod sebe. To k té nezaměstnanosti v Praze. No a paní
Semelová není obdivovatelka, ale realistka. A to někteří bezpohlavní
kohouti ne a ne pochopit.
znovacek
2019-11-04 16:32
Kaja Marik videl chovance chudobince uklizet snih. Proc to najednou nejde?
Protozeu vladnou ...
svaty_vaclav
2019-11-04 14:55
salekiv, proč by měla paní Semelová za vás kapitalisty řešit tvůj
kapitalistický bordel a tahat za vás vaše horké kaštany z ohně?
Ukazuje se kapitalisti, že bezdomovce, kterých jste nasekali jako
dříví v lese, neumíte řešit a nevíte si s nimi rady. Jediné co pro
ně děláte je občas miska teplé polívky na náměstí. Celý ten
bordelstán po listopadovém puči 1989 se vám vymkl z rukou a pro samé
kapitalistické kradení a ožebračování druhých nevíte co s
problémy, které jste v rozbitém Československu nadrobili a zatížili
jimi budoucí generace.
joska.korinek
2019-11-04 14:49
Pražane velmaxi, ve výčtu pražských znaků jste opomenul zmínit, že
je tam také staženo značné množství vychytralých nemakačenků a
podvodníků z celé naší země i odjinud, což ovlivní kdeco. A při
vzpomínkách na minulost nezapomínejte na to, že Praha byla tehdy
extrémně rudá, stejně jak je dnes extrémně pruhovaná. Tomu se
říká charakteristika.
salekiv
2019-11-04 14:37
Přiznám se, že přesně nevím, čím se živí dnes už zaplaťbůh
bývalá učitelka a zastupitelka pražského magistrátu. Předpokládám
ale, že má teď spoustu času. Mohla by proto vyrazit do terénu zmapovat
situaci pražských bezdomovců, vybrat ty nejkřiklavější případy a
zkusit jim pomoci v návratu do snesitelného života. I jako materiál do
HaNo by to jistě bylo přínosné. Jsem si ale jist, že nic takového
neudělá. Jejich osud ji totiž vůbec nezajímá. Raději bude z tepla
své kanceláře žvanit o soše Koněva a Michálkově výletu na
Tchaj-van. To je přece daleko jednodušší. Vše s hlubokým
patolízalským úklonem až k zemi čínskému pošlapávání
demokratických principů v Tibetu, Hongkongu, ujgurské oblasti a jinde.
velkymaxmilian
2019-11-04 12:12
Pokud za byt s tržní hodnotou 4,5 mil. Kč platí majitel daň z
nemovitosti 650,-Kč/rok pak její plánované zvýšení na dvojnásobek,
může za asociální považovat pouze "levotoč"z povolání
nebo hodně chudý duchem. Semelová nechce pochopit, že hlasování
Pražanů v loňských komunálních volbách bylo jasnou stopkou pro KSČM
v Praze. O složení "velké radnice" hlasovalo cca 430 000
Pražanů a KSČM získala 3,6 % hlasů. Absolutní Waterloo pro KV KSČM
Praha je celková bilance. Z přibližně 1200 zastupitelů (mandátů)
všech 22 obvodů a 35 městských částí získala KSČM pouhé DVA (!)
mandáty, a to ještě v okrajových částech města. Myšlenka autorky:
"Praha má zvláštní postavení značně se odlišující od situace
v celé republice. Je zde podprůměrná nezaměstnanost a výrazně
nadprůměrné platy oproti jiným regionům. Jsou zde soustředěny
nadnárodní firmy, banky, centrální úřady a instituce, ale také
střední a vysoké školy", je skutečně "objevná". V
Praze prostě žije výrazně více vzdělanějších lidí, než
celostátní průměr, a to se zákonitě musí projevit ve volbách,
"vzpomínkám na minulost" v metropoli pšenka nekvete...
svaty_vaclav
2019-11-04 11:14
Paní Semelová má ve všem a vždy pravdu, proto ji antikomunisté tak
nenávidí; čím primitivnější antikomunista, tím větší nenávist.
salekiv
2019-11-04 10:32
Praha je jen důkazem, že pro mladší a vzdělanější část
obyvatelstva naší republiky je primitivní komunismus, jejímž čestným
představitelem je obdivovatelka politických procesů z 50. let Semelová,
pouze jakýmsi obskurním učením o rovnoměrném rozložení bídy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.