Orban i v Rumunsku

Rumunský parlament vyslovil důvěru menšinové vládě, kterou vede premiér Ludovic Orban. Centristický kabinet, který tvoří kromě tří nestraníků vesměs členové Orbanovy Národní liberální strany (PNL), podpořily menší strany dosavadní opozice.

Důvěru nové vládě dalo 240 poslanců, uvedla agentura Reuters. Zákonodárný sbor má 465 členů, Orban tak potřeboval získat nejméně 233 hlasů.

premiér Ludovic Orban. FOTO - wikipedia commons

Orbanova PNL má v parlamentu jen 69 křesel. Vzhledem k oznámenému bojkotu hlasování bývalou vládnoucí Sociálnědemokratickou stranou (PSD), která má 133 mandátů, hrozil odklad rozhodování o důvěře kvůli možnému nedostatečnému počtu přítomných poslanců.

Rumunská socialistická vláda vedená premiérkou Vioricou Dancilaovou padla před měsícem, když jí parlament 10. října vyslovil nedůvěru. Jednou z hlavních příčin nespokojenosti s vládnutím PSD byla rostoucí obava o zachování nezávislosti justice v zemi, a to jak v Rumunsku, tak zejména v Evropské unii.

Nová liberální vláda v programovém prohlášení uvedla, že má v plánu přijmout zákony v souladu s doporučeními EU a že chce změnit předpisy, které sociální demokraté přijali od roku 2017 a které liberálové považují za špatné.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.