Posvátná hora Uluru. FOTO - Pixabay

Turisté už na Uluru nesmí. Chovali se neuctivě

Posvátná hora australských domorodců Uluru, známá též pod názvem Ayers Rock, je od 26. října nepřístupná turistům. Ti na její vrchol už nesmí, protože se k posvátné skále chovali příliš neuctivě.

Hora Uluru se nachází ve středu australského kontinentu v národním parku Uluru-Kata Tjuta v polopoušti nedaleko města Alice Springs. Jedná se o pískovcový skalní útvar, který ční do výše 348 metrů nad okolní rovinatou krajinu. Monolit je dlouhý 3,6 kilometru a široký 2,4 kilometru a vrchol se nalézá v nadmořské výšce 863 metrů. Jeho geologické stáří je asi 600 milionů let. Skála, jež figuruje na seznamu Světového dědictví UNESCO, je pověstná především tím, jak v závislosti na slunečním světle mění barvu od oranžové přes jantarovou až po karmínovou. Hora je od roku 1985 pod správou australských domorodců, kteří představují asi dvě procenta ze zhruba 20 milionů obyvatel Austrálie.

Sídlo duchů

Austrálci horu považují za sídlo duchů svých předků a dlouhou dobu usilovali, aby byla pro turisty znepřístupněna. Rozhodnutí bylo přijato v listopadu 2017. Zákaz začal platit přesně 34 let od doby, kdy byly park a potažmo i hora Uluru předány domorodým obyvatelům. Podle domorodé tradice stvořili Uluru dva chlapci, kteří si zde po velkém lijáku hráli s blátem. Jiná legenda praví, že horu vyzdvihli démoni ještě před příchodem domorodého obyvatelstva. Traduje se také, že kameny, které si turisté ze skály pod hrozbou pokuty odnesou, jim přinesou jen smůlu. To, že na této »kletbě Uluru« možná něco bude, potvrzují případy turistů, kteří odnesené kameny navzdory vysokým nákladům posílají zpátky.

Ilustrační FOTO - Pixabay

První byl Australan

Hora byla Evropany poprvé zmapována v roce 1872, její vrchol jako první zdolal australský cestovatel William Gosse o rok později a pojmenoval ji na počest tehdejšího premiéra státu Jižní Austrálie sira Henryho Ayerse. Od roku 1993 se používá název Uluru. Národní park je v současnosti domovem 21 druhů savců a 73 druhů plazů a nachází se zde také mnoho vzácných a endemických rostlin. Pro oblast jsou charakteristické vysoké teplotní rozdíly, v létě tady panuje průměrná teplota 37,8 stupně Celsia a v zimě jen 4,7 stupně. Průměrný roční úhrn srážek dosahuje 285 milimetrů.

Trasa kolem hory

Uluru navzdory její odloučené poloze každoročně navštěvovaly statisíce turistů, v loňském roce jich bylo téměř 400 000. Austrálci turisty opakovaně kritizovali, že se na posvátné skále chovají neuctivě; neukáznění návštěvníci na unikátním útvaru například močili, odpalovali golfové míčky nebo se na tomto posvátném místě obnažovali. Výstup na vrchol se také nepovažuje za příliš bezpečný. Od 50. let, kdy se vedou záznamy, při výstupu zemřelo 37 lidí, poslední z nich byl japonský turista v roce 2018.

Nejčastěji se po lezecké stezce na vrchol vydávali Australané a druhými nejčastějšími návštěvníky byli turisté z Japonska. Alternativou je nyní turistická trasa kolem hory, která zůstává přístupná. Některé části hory je však zakázáno fotografovat.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.