Ilustrační FOTO - Pixabay

Přísněji na dodavatele balíků do EU

Čeští dodavatelé balíků do jiných států Evropské unie budou muset každoročně předkládat Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) vedle různých obchodních údajů veřejně dostupný ceník těchto služeb. Za nedodržení povinností jim budou hrozit až milionové pokuty.

Změnu zavádí vládní poštovní novela, kterou Sněmovna podpořila v úvodním kole projednávání.

Předloha reaguje na evropské nařízení o službách přeshraničního dodávání balíků. Bude přímo účinné pro všechny členské státy. »Ve své podstatě toto nařízení je již v praxi naplňováno, protože informace o cenách vybraných služeb jsou provozovateli poštovních služeb poskytovány ČTÚ,« řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Následně jsou zveřejňovány na webových stránkách Evropské komise, aby si všichni evropští zákazníci včetně zákazníků e-shopů mohli zvolit pro ně toho nejvýhodnějšího poskytovatele služeb.

Za přijetí novely se přimlouval také člen hospodářského výboru a zpravodaj tisku Leo Luzar (KSČM). »Jedná se o implementaci evropské směrnice, která je docela potřebná, protože upravuje předpisy v rámci přeshraničního dodávání balíků. Je to terminus technicus vyplývající ze směrnice, který má docela výrazný dopad na sjednocení evropského trhu v rámci elektronických obchodů, hlavně v rámci e-shopů,« uvedl.

Člen hospodářského výboru a zpravodaj tisku Leo Luzar (KSČM).

Návrh, aby byla novela schválena zrychleně už v prvním čtení, však kluby ODS a TOP 09 vetovaly. Podle předsedy klubu TOP 09 Miroslava Kalouska není k takovému postupu důvod.

Nařízení má podle důvodové zprávy zlepšit zejména transparentnost cen přeshraničního dodávání balíků. Údaje o nich bude zveřejňovat Evropská komise, a to ze všech členských zemí. »Spotřebitelé i podniky tak budou moci snáze získat přehled o službách dostupných na trhu a jejich cenách,« uvádí důvodová zpráva. Nynější nařízení souvisí s evropským předpisem, který zakazuje blokování nákupů podle země kupujícího, takzvaný geoblocking.

Překážky v přeshraničním dodávání zboží spočívají podle důvodové zprávy zejména ve vysokých cenách a v nedostatku informací o dostupnosti těchto služeb. »Podle dostupných údajů jsou ceny za dodávání přeshraničních zásilek několikanásobně vyšší ve srovnání s cenami za dodání vnitrostátních zásilek, přičemž tyto rozdíly v cenách neodpovídají rozdílům v nákladech,« píše vláda ve zdůvodnění.

Evropské nařízení se týká zejména e-shopů, které se spotřebiteli uzavírají kupní smlouvu zahrnující zasílání přeshraničních balíků. Ještě před stvrzením smlouvy budou obchodníci muset kupujícímu zpřístupnit údaje o možnostech dodání balíku do jeho domovské země, o jejich cenách a také o postupech pro řešení stížností. V ČR bude na plnění těchto povinností dohlížet Česká obchodní inspekce, která za porušení bude moci uložit až milionovou pokutu.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 3 hlasy.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.