Molodo Zeleno a Sluníčko zazpívaly společně

Druhý den svého pobytu na Moravě (a třetí den pobytu v České republice) děvčata ze skupiny Molodo Zeleno dětského pěveckého sboru Eťud-Tais z Alčevska (Luhanská lidová republika) strávila v Potštátu. Po velkém úspěchu na nedělním koncertu je čekala zajímavá setkání v tamní základní umělecké škole.

Nejdříve se děvčata zúčastnila hodiny hudební teorie. Zjistila, že metodika výuky je trochu jiná než v Alčevsku, ale brzy jí porozuměla.

Odpoledne pak děvčata zhlédla výuku pěveckého sboru Sluníčko. Na programu bylo zopakování naučených vánočních písní a poté výuka nové písně. V další části hodiny sbor Sluníčko zazpíval pro Molodo Zeleno několik vánočních písní. A poté došlo k něčemu neuvěřitelnému. Další část hodiny začaly spontánně řídit děti z obou souborů! Děti ze Sluníčka učily alčevské děti českou vánoční píseň a potom ji oba sbory společně zazpívaly. Čeština nedělala alčevským vůbec žádné problémy. Poté naopak děvčata z Molodo Zeleno učila české děti píseň Vměstě, která den předtím rozbouřila sál na zámku při koncertu. A kupodivu ani potštátské děti (ve věku 8-13 let) neměly problém s ruštinou. Samy byly překvapené, jak je ruština velmi podobná češtině. Poté si oba sbory radostně píseň zazpívaly.

Tohle jsme tady ještě neměli

Nakonec kladla potštátská děcka mnoho dotazů, například jestli je na kazetě s písněmi, kterou Alčevští darovali místním dětem, také píseň Vměstě. Alčevské zajímalo, jak se místním dětem líbilo jejich vystoupení. Za všechno hovoří odpovědi potštátských: »Moc, tohle jsme tady ještě neměli, to byl nejlepší koncert na světě!« »Kdy zase přijedete?« Tak se děti z obou sborů sblížily. A když malé děti odcházely z budovy zušky domů, bylo slyšet, jak si zpívají: »Vměstě, vměstě, ja i ty, ty i ja...«

Poslední zajímavá hodina byla výuka hry na lesní roh. Tento pro alčevské neobvyklý nástroj alčevská děvčata velmi zaujal a pozorně sledovala výuku. Zaujala je hlavně rodina - táta s malými synkem a dcerkou - a aplaudovala pokaždé, když se hra dětem povedla.

Již za tmy děvčata z Molodo Zeleno opouštěla moravský Potštát. Přijížděla do neznáma a odjížděla bohatá o úspěch na koncertu, o nové poznatky a přátele. V očích se jim kmitl dotaz: »Přijedeme sem ještě někdy?«

Jaromír VAŠEK

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 49 hlasů.

Jaromír VAŠEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.