Ilustrační FOTO - Pixabay

Většina států hlasovala pro Kubu

Valné shromáždění Organizace spojených národů (VS OSN) ve čtvrtek schválilo rezoluci, kterou každoročně vyzývá Spojené státy americké k ukončení hospodářského embarga vůči Kubě. Blokádu USA vyhlásily začátkem šedesátých let minulého století po nástupu revoluční vlády na tomto karibském ostrově.

Ke zrušení embarga vyzývá Valné shromáždění OSN opakovaně od roku 1992, protože postoj Washingtonu podle dnes již drtivé většiny zemí jen zhoršuje ekonomickou situaci Kubánců. Svůj hlavní cíl, pád socialismu na Kubě a odklon od revolučních zásad, americké opatření ani po dlouhých letech nesplnilo. Kuba statečně letitému americkému nátlaku odolává, i když americké embargo její obyvatele poškozuje a zpomaluje rozvoj země.

Proti Washington, Tel Aviv a Brasília

Mezinárodně nevymahatelnou rezoluci podpořilo 187 zemí včetně České republiky, dvě země se hlasování zdržely a tři hlasovaly proti - vedle Spojených států amerických a Izraele, který je spojencem Washingtonu, to byla poprvé také Brazílie, v níž nyní vládne obdivovatel amerického prezidenta Donalda Trumpa, krajně pravicový politik Jair Bolsonaro. Hlasování se zdržely Kolumbie s Ukrajinou, Moldavsko se hlasování nezúčastnila vůbec. Usnesení má především symbolický význam, protože není nijak vymahatelné. Protikubánské embargo může zrušit jen americký Kongres.

Ilustrační foto - wikimedia commons

Za Obamy se zdržely

Spojené státy americké proti rezoluci dosud hlasovaly pokaždé s výjimkou roku 2016, kdy se z rozhodnutí tehdejšího prezidenta Baracka Obamy hlasování zdržely. Obama totiž v roce 2015 po více než půlstoletí obnovil diplomatické vztahy s Kubou, proces usmiřování ale jeho nástupce Donald Trump rázně zastavil.

Zákaz vývozu amerického zboží na Kubu, vyjma léků a některých potravin, zavedla v říjnu 1960 vláda prezidenta USA Dwighta Eisenhowera. Stalo se tak rok a půl po vítězství kubánské revoluce a poté, co kubánská vláda mimo jiné znárodnila i majetek zahraničních firem. V lednu 1961 přerušily USA s Kubou diplomatické styky a rok nato uvalily embargo na veškerý obchod s Kubou.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 41 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.