Ilustrační FOTO - Haló noviny

Silné syrsko-turecké boje

Nejméně čtyři syrští vojáci v sobotu zemřeli na severovýchodě Sýrie u hranic s Tureckem při prudkých střetech syrské armády a nelegálních invazivních jednotek vedených Ankarou. S odvoláním na syrská státní média a opoziční Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) to uvedla agentura AP. Turecko informaci nekomentovalo.

Boje se odehrály na severovýchodě Sýrie u hraničního města Rás al-Ajn a zranění při nich utrpěl i kameraman syrské státní televize a dva syrští důstojníci.

Syrská armáda působí v této oblasti od října. V posledních letech region ovládaly arabsko-kurdské jednotky SDF, jejichž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG. Ty účelově označuje Ankara za teroristy a kvůli jejich přítomnosti u svých jižních hranic tam zahájila začátkem října vojenskou agresi. Ještě předtím se z regionu stáhly americké jednotky. Po odchodu Američanů Kurdové pozvali na pomoc proti Turkům syrskou armádu.

Syrská jednotky se v této oblasti od minulého měsíce střetly už několikrát s tureckými jednotkami či povstaleckými bojovníky podporovanými v občanské válce už několik let Ankarou. Minulý týden zajaly turecké jednotky nedaleko města Rás al-Ajn 18 vojáků syrské armády, které posléze propustili po jednání s Moskvou.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Ruská a turecká armáda provádí u hranic v severovýchodní Sýrii od 1. listopadu společné hlídky, na kterých se Moskva s Ankarou dohodly 22. října. Tato dohoda zastavila tureckou ofenzivu, která v severovýchodní Sýrii začala 9. října. Společné hlídky mají zajistit, aby se k hranici nevrátily oddíly syrských Kurdů.

Nedaleko města Tall Abjad na severovýchodě Sýrie poblíž tureckých hranic explodovala bomba nastražená v autě, podle Ankary zemřelo osm civilistů a 20 dalších bylo zraněno. SOHR uvedla, že zemřelo pět lidí a 13 bylo zraněno, nespecifikovala ale, zda šlo o civilisty. Turecké ministerstvo připsalo útok kurdským milicím YPG, SOHR pachatele nezná, uvedla ČTK.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 20 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.