Ilustrační FOTO - Pixabay

Tahounem inflace prudký růst cen bydlení

Spotřebitelské ceny vzrostly v říjnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu stejně jako v předchozím měsíci o 2,7 procenta. Proti září se ale zvýšily o 0,5 %.

Analytici oslovení ČTK přitom očekávali zpomalení meziročního růstu inflace na 2,5 %.

K jeho zrychlení došlo podle statistiků zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde ceny ovoce přešly z poklesu o 7,4 % v září v růst o 5,3 % v říjnu a ceny nealkoholických nápojů přešly z poklesu o 1,9 % v září v růst o 0,5 % v říjnu. V oddíle odívání a obuv se současně zmírnil cenový pokles, oděvy byly v říjnu levnější meziročně o dvě procenta (v září o 3,3 %). V oddíle pošty a telekomunikace se naopak cenový pokles prohloubil. Ceny telefonních a faxových služeb v říjnu klesly o 1,9 % (v září o 1,5 %).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly ale i v říjnu největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde nájemné z bytu vzrostlo o 3,8 %, vodné a stočné shodně o 2,6 %, elektřina zdražila o 9,9 %, zemní plyn o 3,6 %, teplo a teplá voda o pět procent.

Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde vepřové maso zdražilo o 5,7 %, uzeniny o 8,4 %, jogurty o 7,9 % a brambory o 24,7 %.

Vliv na zvýšení inflace měly také ceny v oddíle stravování a ubytování, kde ceny stravovacích služeb vzrostly o 4,9 % a ceny ubytovacích služeb o 3,2 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák stouply ceny lihovin o 4,1 %, vína o 1,5 %, piva o tři procenta a tabákových výrobků o 1,1 %.

Na meziroční snižování inflace naopak působily ceny v oddíle pošty a telekomunikace (celkový pokles o dvě procenta) a ceny v oddíle odívání a obuv (snížení o 0,8 %).

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,1 % a ceny služeb stouply o 3,8 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v říjnu 2,7 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.