Rozhovor Haló novin s kastelánem zámku Čechy pod Kosířem Martinem Váňou

Výkladní skříň Olomouckého kraje

Jste kastelánem zámku, který byl oceněn titulem Památka roku 2019. Jaký je to pocit?

Jistě to potěší, ale ještě uvidíme, jestli to bude mít vliv na další vývoj.

Jak jste se k práci kastelána dostal – nemýlím-li se, jste původně pedagog?

Být kastelánem byl jeden z mých dětských snů. V mládí jsem prováděl na Bouzově a později vystudoval historii a latinský jazyk na filozofické fakultě v Olomouci. Přibližně osm let jsem učil, dálkově jsem vystudoval geografii, avšak z osobních i ekonomických důvodů jsem potřeboval změnu, takže když jsem našel inzerát, že se hledá kastelán do Čech pod Kosířem, krásného místa kousek od mého rodiště, neváhal jsem.

Když jste na zámek přišel, určitě vypadal jinak. Do jaké míry jsou změny vaší prací?

Dá se říci, že jsem naskočil do rozjetého vlaku. Když jsem nastoupil, probíhala III. etapa rekonstrukce zámku, která vedla k otevření památky veřejnosti. Samotnou rekonstrukci jsem tehdy ještě ovlivnit nemohl, avšak vybavování interiérů, průvodcovské texty, provozní režim zámeckého areálu apod. již bylo na mně. Od roku 2016 se již plně podílím na plánování a realizaci rekonstrukčních prací, chystám nové prohlídkové okruhy, kulturní akce, propagaci atd.

Majitelem zámku a parku je od roku 2008 Olomoucký kraj. Jaký je to majitel?

O zámek má skutečný zájem. Je to místo, kde jdou vidět investované prostředky, takže asi ne náhodou jsem již zaznamenal pro náš objekt označení »výkladní skříň kraje«.

Rekonstrukce stále probíhá, co ještě plánujete?

Byl bych rád, kdybych mohl říct, že jsme alespoň v polovině, ale není tomu tak. Letos byla dokončena V. etapa rekonstrukce a zámku samotného se budou týkat ještě nejméně dvě, tři další. K tomu je zapotřebí připočíst rekonstrukce dalších objektů v zámeckém areálu a revitalizaci zámeckých rybníků.

Věřím, že je mnoho těch, pro které bude následující otázka hloupou, přesto ji položím: Adresa zámku je Mánesova 1, jistě to není náhodou?

Josef Mánes je asi nevýznamnější osobností spojenou s naším zámkem.

V květnu si připomeneme 200 let od jeho narození, co chystáte?

Je toho opravdu mnoho. Na první květen chystáme velké oslavy jeho výročí – přijedou odborníci z Akademie věd ČR a Národní galerie s přednáškami o jeho životě a díle, připravujeme divadelní hru o Josefu Mánesovi na našem zámku, malířské workshopy, turistickou akci »Mánesovou stezkou« a bude toho jistě mnohem víc.

Co je největším lákadlem pro návštěvníky? Na co je pozvete v první řadě?

Krása zámeckých interiérů i parku je nezpochybnitelné lákadlo, avšak co jim dává skutečné kouzlo, je právě příběh lidí, kteří toto místo vytvořili a dodali mu ten pravý genius loci. Proto bych rád nalákal hlavně na naši zámeckou expozici i komentovanou prohlídku parku, které jsou spíše »procházkou historickým románem« než suchopárným popisem místa.

Kolik návštěvníků ročně zavítá na zámek? Pomůže titul Památka roku k navýšení?

Návštěvnost našeho zámku se v roce 2019 vyhoupla k padesáti tisícům návštěvníků, což je historický rekord. Samozřejmě budeme rádi, když i díky nově získanému titulu budeme v tomto trendu pokračovat.

Čechy pod Kosířem nejsou jistě spojeny jen s prohlídkou zámku. Co ještě nabízí zámek i obec? Mimochodem – proč Čechy, když jsou kousek od Prostějova?

Název obce je tématem na dlouhé diskuze. Varianty jsou vtipné, jako například pojmenování po praotci Čechovi, který se na své cestě zastavil i na Kosíři, i historicky jistější, vztahující se k době založení obce v 11.–12. století, kdy byla Morava trvale připojena k českému státu, a k nám přicházeli kolonisté z Čech.

Jsme asi obec s největší hustotou atraktivních lokalit na jednoho obyvatele. Vedle zámeckého areálu obec může nabídnout hasičské muzeum a muzeum kočárů. Je také východištěm pro výšlap na hanácký Mont Blanc – Kosíř – a jeho rozhlednu.

Zbyšek KUPSKÝ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 10 hlasů.

Zbyšek KUPSKÝ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.