Ilustrační FOTO - Pixabay

Dohoda levice na stole. Bude co platná?

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s autentickou levicovou aliancí Unidas Podemos. Najednou to šlo… Lídři těchto formací - Pedro Sánchez a Pablo Iglesias - dohodu podepsali před novináři v salonku dolní komory parlamentu.

K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž však některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít nakonec 155 mandátů. K absolutní většině v 350členné dolní komoře parlamentu potřebují ale 176 hlasů.

Sánchez a Iglesias jednali tajně už v pondělí, jen den po volbách, v nichž jejich strany proti dubnovým volbám ztratily několik hlasů a v nichž výrazně posílila krajně pravicová strana Vox. Právě to zřejmě donutilo Sáncheze a radikálně levicového lídra Iglesiase k tak rychlé dohodě. Po minulých volbách se totiž nedohodli, mj. proto, že Iglesias trval na koaliční vládě. To Sánchez odmítal a chtěl sestavit vládu menšinovou s podporou Unidas Podemos a dalších menších stran.

Podporu nové koalici už vyjádřil šéf nové strany Více země (Más País) Íňigo Errejón, který dřív býval stranickým kolegou Iglesiase a jehož strana bude mít tři poslance. Také baskičtí nacionalisté (PNV) už Sánchezovi nabídli, že ho podpoří.

Sánchez ale dal najevo, že nechce vládnout díky katalánským separatistům. Podle místních médií se bude snažit přesvědčit 10 poslanců zkrachovalé strany Ciudadanos (Občané), aby jeho vládu umožnili tím, že ve 2. kole hlasování o důvěře premiérovi nebudou hlasovat. Ve 2. kole totiž stačí prostá většina.

Zástupci nepoučitelné liberální strany Ciudadanos, která kdysi začínala jako levý střed, oznámili, že spojenectví socialistů a Unidas Podemos nepodpoří. Přáli by si raději velkou koalici socialistů s lidovci.

Pokud král Felipe VI. po schůzkách s lídry parlamentních stran navrhne na premiéra opět Sáncheze, očekává se, že v jeho nové vládě bude Iglesias místopředsedou, uvedla některá španělská média.

Pronásledování Katalánců

Francouzská a španělská policie zasáhly proti asi dvěma tisícům katalánských separatistů, kteří v pondělí začali blokovat dálniční hraniční přechod mezi těmito zeměmi. Podle deníku El País francouzská policie po výzvách použila i slzný plyn. Při zásahu bylo zadrženo 19 lidí, z toho 18 na francouzské straně. Separatisté ale pak zablokovali nedalekou silnici nižší třídy a na večer vyzvali k blokádě přechodu Behobia mezi španělským Baskickem a Francií.

Francouzští policisté začali sedící demonstranty jednoho po druhém odnášet. Katalánská policie byla zdrženlivější a ve snaze přesvědčit manifestující přivezla na místo i poslankyni za separatistickou stranu (ERC) Martu Rosiqueovou.

Asi po dvou hodinách se podařilo demonstranty z místa dálničního přechodu vytlačit. Ti se pak ale na výzvu organizátora manifestace, hnutí Demokratické tsunami, přesunuli v obci Jonquera na silnice N-II. Tam na ně jeden z řidičů kamionu zasažený blokádou začal křičet »Ať žije Španělsko!« a zvedl při tom ruku ve fašistickém pozdravu.

Jiná katalánská organizace, radikálně separatistická CDR, svolala podle ČTK kvůli zásahu francouzské policie na hranicích manifestaci před francouzský konzulát v Barceloně na protest proti represi francouzského státu.

Obsazení přechodu La Jonquera zorganizovalo hnutí Demokratické tsunami s cílem upoutat mezinárodní pozornost a donutit centrální španělské úřady v Madridu k jednání s katalánskou separatistickou vládou. Akce vyhlásilo od pondělí do dneška.

Hnutí Demokratické tsunami vzniklo teprve před pár měsíci a zorganizovalo už řadu akcí, více či méně radikálních. Například v sobotu pořádalo pokojné manifestace po celém Katalánsku, během nichž se konaly koncerty.

V polovině října ale toto hnutí, které místa svých akcí upřesňuje prostřednictvím mobilních aplikací, ochromilo chod mezinárodního letiště v Barceloně, když tam svolalo demonstranty z centra města. Ti protestovali proti verdiktu španělského nejvyššího soudu nad katalánskými politiky, kteří dostali vysoké tresty vězení za neústavní referendum o nezávislosti z roku 2017.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.